هر روز اطلاعات بسیار زیادی در وب منتشر می‌شود. بسیاری از این اطلاعات مطالبی است که به صورت عمومی در وب منتشر شده و در اختیار همه قرار دارد اما برخی دیگر از این اطلاعات٬ خصوصی است و به صورت خصوصی هم منتشر شده است. با پیشرفت فن‌آوری و استفاده‌های جدید از فضای اینترنت هر روز کاربران تشویق به انتشار اطلاعات بیشتری از خود در این فضا می‌شوند.

استفاده از اطلاعات عمومی منتشر شده توسط کاربران وب برای شناختن آنها بحثی است که به سادگی امکان‌پذیر است. کافی است مطالبی را که در رسانه‌های اجتماعی منتشر کرده است را مطالعه کنید تا از علایق کاربر مطلع شوید. اگر بدانید که کسی همیشه در حال مطالعه درباره شما است و سعی دارد شما را با استفاده از این روش بهتر بشناسد چه می‌کنید؟ آیا باز هم از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید؟

پا را از این هم فراتر می‌نهیم. اگر بدانید که ارتباطات شخصی شما هم مورد مطالعه قرار گرفته و توسط فن‌آوری‌های پیش‌رفته مورد بررسی و مطالعه قرار می‌گیرد چه می‌کنید؟ در ادامه به ۴ روش پیشرفته‌ای اشاره می‌کنیم که دولت آمریکا از آنها برای بررسی اطلاعات خصوصی منتشر شده در وب استفاده می‌کند. این نوشته برگرفته از مقاله‌ای است که در یاهو منتشر شده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |
بررسي پيامدهاي استفاده از موبايل در مدارس
ابزاری برای ابراز وجود
همشهري - محبوبه ذالیانی:
ماه‌های ابتدایی ورود تلفن همراه به ایران از آن دوره‌های جذاب و فراموش‌نشدنی‌ بود.

حالا مدت‌هاست که این وسیله دیگر مثل آن روزها جذابیت ندارد و در حد یک اسباب‌بازی و همدم لحظات تنهایی در دست بسیاری از افراد خودنمایی می‌کند.فراگیر شدن استفاده از این ابزار باعث شده دیگر کمتر کسی پیدا ‌شود که از آن بی‌نصیب مانده باشد. امروزه حتی بچه ‌مدرسه‌ای‌ها هم به دلایل مختلف و به‌رغم ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های قانونی و عرفی که در محیط‌های آموزشی تدوین شده، در کیف خود و در کنار کتاب و دفتر و وسایل مدرسه، آن را نگه می‌دارند.

جالب اینجاست که این مهمان ناخوانده روز به روز جایگاه ویژه‌ای در دست و دل دانش‌آموزان باز می‌کند و با سرعتی غیرقابل کنترل، هوش و حواس دانش‌آموزان را به تسخیر خود درمی‌آورد. جذابیت این وسیله برای دانش‌آموزان به حدی است که تمایل به نو کردن و افزایش تعداد این ابزار در این قشر حتی بیشتر از یک فرد بازاری است و به لطف همین ابزار، اوقات فراغت، غیرفراغت و حتی ساعات حضور در کلاسشان پرمی‌شود. طی سال‌های اخیر، پیوسته در قالب بخشنامه یا آیین‌نامه‌های آموزشی، دستوراتی مبنی بر ممنوعیت استفاده از موبایل توسط دانش‌آموزان در مدارس صادر ‌شده و یکی از دغدغه‌های اصلی متولیان امر اعم از معلمان، مدیران، مربیان، اولیا و کادر اداری روی راهکارهای حل این موضوع معطوف شده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |


همشهری - جواد گلزار: براساس آخرین ارزیابی انجام گرفته از سوی اتحادیه جهانی مخابرات از میان 159 کشور، ایران در حوزه شاخص‌های توسعه فناوری اطلاعات در رتبه 84 جهان است.
در گزارش اتحادیه جهانی مخابرات در حوزه شاخص‌های توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات که سال 2010 منتشر شده آمده است، ایران از میان 159 کشور مورد ارزیابی با امتیاز 08/3 با 2‌پله صعود در رتبه 84 جهان و رتبه 13 در میان کشورهای منطقه آسیا و اقیانوسیه قرار گرفته است.با توجه به گسترش فناوری‌های ارتباطی ، تلفن‌همراه در ایران هم‌اکنون یک تکنولوژی برتر شناخته شده است، اگرچه این وسیله در زمان گذشته به‌عنوان یک کالای لوکس در زندگی ما به حساب می‌آمد اما به‌تدریج بعد از گذشت 18 سال رشد فزاینده، امروز در دسترس همه اقشار جامعه به‌عنوان یک کالای ضروری قرار دارد. هم‌اکنون بیش از 50 میلیون مشترک تلفن‌همراه در کشور وجود دارندکه از خدمات 3 اپراتور استفاده می‌کنند.آنچه در ادامه می‌آید گفت‌وگو با دکتر داوود زارعیان، استاد دانشگاه و مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات ایران درباره جایگاه کنونی تلفن‌همراه در ایران است.
zareian (2).JPG


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |
پاکستانی ها پلت فرمی ( SeenReport ) برای خبرنگاري شهروندی طراحی کردند که مردم با استفاده از تلفن همراه اخبار مربوط به سیل را بصورت متن ، تصویر و فیلم  روی آن قرار دادند.

بیش از ۱۰۰۰۰ هزار نفر از مردم بوسيله تلفن همراه خود تصاوير و فيلم هاي خيلي جالب و مفيدي از اين حادثه غير مترقبه را روي اين شبکه اجتماعي قرار دادند که خبرنگاري شهروندي را به شکل فراگيري تقويت و اخبار را روي يک پلت فرم ساده متمرکز مي کند.

مطالعه بر روي اين نوع فعاليت ها نشان مي دهد که در کشور ما اتفاقات و مناسبت هاي فراواني وجود دارد که مي توان بوسيله مديريت يک پلت فرم ساده تمام آنها را در قالب شبکه هاي اجتماعي مديريت کرد.

 مثلا همين ايام که در ماه محرم هستيم مي توان بوسيله مردم تصاوير ، فيلم ها و متون مناسب ايام را در يک شبکه اجتماعی گردآوري کرد که منجر به توليد محتوا در عرصه فرهنگي در حوزه بين الملل خواهد شد که خروجي آن تقويت و گسترش فرهنگ عاشورايي است.

مرکز مطالعات و تحقيقات تلفن همراه

+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |

این روزها صبحت‌های زیادی پیرامون شبکه‌های بی‌سیم ۴G می‌شنویم. بد نیست بدانید این نوع سرویس دهی در کشور پیشرفته‌ای مثل ایالات متحده آمریکا نیز شیوه‌ی نوپا و جوانی است، تنها نزدیک به دو سه هفته است که کمپانی‌های Sprint و Verizon در این کشور سرویس ۴G خود را ارائه نموده‌اند و گمانه زنی‌هایی نیز انجام شده است که شاید T-Mobile نیز تمایل داشته باشد وارد این عرصه شود.

به ادامه مطلب مراجعه نمایید


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |


تلويزيون موبايل برودكست

 

Hچکیده
در بررسي و پيش بيني بازار سيستم تلويزيون موبايل، احتمال اين كه اين فن آوري بتواند سهم زيادي از بازار را به خود اختصاص بدهد، عدد قابل قبولي تخمين زده مي شود.در بررسي بازار يك فناوري جديد دو سوال مهم مطرح مي گردد:
- كدام مدل کسب و کار فناوري جديد را به سوي موفقيت خواهد برد؟
- مناسب ترين شريك کسب و کار براي اين بازار كدام خواهد بود؟
براي پاسخ به اين سوالات طرح يك زنجیره ارزش بسيار حياتي است . در این مقاله به مدل های مختلف کسب و کار تلویزیون موبایل در دنیا می پردازیم .ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |

 ارتباطات بی سیم از سابقه بسیار طولانی برخوردار است که همین امر موجب شده این نوع از ارتباطات به گونه های مختلف روی دستگاه های همراه سبک به کار گرفته شود. معروف ترین تکنولوژی ارتباط بی سیم بلوتوث است که در مقالات قبلی در این مورد توضیحاتی داده شد. در این شماره ما قصد داریم ارتباط بی سیم از طریق WLAN ( Wireless Local Area Network ) را بررسی کنیم. بیشتر کاربران این نوع از ارتباط با نام WiFi می شناسند که اشتباه هم نیست. 
هدف از ایجاد بستر ارتباط بی سیم و ارسال اطلاعات روی فرکانس های رادیویی این است که بتوان ارتباطی بدون نیاز به سیم بین دو دستگاه فرستنده و گیرنده ایجاد کرد. IEEE به عنوان یک مرجع در دنیای IT در دهه 90 قرن گذشته کد 802.11  را برای WLAN جهت ثبت استانداردهای ارتباطی تحت این بستر به وجود آورد. پس از اقدامات IEEE روی WLAN ، یک بنیاد غیر انتفاعی هم متشکل از 300 عضو در سال 2000 تشکیل شد که هدفش تایید سازگاری دستگاه ها با استانداردهای 802.11 تدوین شده توسط IEEE بود. این گروه که WiFi نام دارد هم اکنون به هر شرکتی که در ساخت محصولاتش استانداردهای 802.11 IEEE معتبر بشناسد ، گواهینامه WiFi اعطا می کند.
 IEEE تا کنون 3 استاندارد برای برقراری ارتباط بین دستگاه ها تحت بستر WLAN از جمله گوشی های تلفن همراه با کدهای 802.11a ، 802.11b و 802.11g معرفی کرده است. در گذشته روی دستگاه های تلفن همراه بیشتر از استاندارد 802.11b استفاده می شد ولی امروزه در گوشی هایی که از WiFi پشتیبانی می کنند استاندارد 802.11g به کار گرفته می شود.
آخرین استاندارد IEEE در این حوزه 802.11n است که البته هنوز نهایی نشده ، ولی پیش نویس دوم آن ( Draft 2 ) که به عقیده برخی کارشناسان مقدمه ای بر نسخه نهایی این استاندارد می باشد ، طراحی شده است.
این استاندارد به شکل گسترده هم اکنون روی لپ تاپ های موجود در بازار وجود دارد و انتظار می رود که به زودی راه خود را به سوی بازار گوشی های تلفن همراه هم باز کند.
 در این مقاله قصد بررسی استاندارد 802.11n ( MIMO ) که استاندارد آینده WiFi در گوشی های تلفن همراه است را داریم. همچنین در ادامه این تکنولوژی را با تکنولوژی موجود یعنی 802.11g نیز مقایسه می کنیم.


 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |

يك بررسي كه از سوي كام اسكار انجام گرفت، نشان داد استفاده از تلفن همراه در ژاپن، اروپا و آمريكا تا چند اندازه متفاوت است.

به گزارش ايسنا، بر اساس اين بررسي، كاربران تلفن همراه در ژاپن در ميان سه بازار از همه بيش‌تر از وب موبايل استفاده مي‌كنند و بيش از 75 درصد ژاپني‌ها در مقايسه با 43.7 درصد در آمريكا و 38.5 درصد در اروپا، به مرور وب، دسترسي به برنامه‌ها يا دانلود محتوا مي‌پردازند.

 كاربران تلفن همراه ژاپني هم‌چنين بالاترين استفاده را از هر دوي برنامه‌ها و مرورگرها داشته‌اند و در ماه ژوئن 59.3 درصد آن‌ها به مرورگرها و 42.3 درصد به برنامه‌ها، دسترسي داشتند. در مقايسه 34 درصد از كاربران تلفن همراه در آمريكا و 25.5 درصد در اروپا از مرورگرهاي موبايل خود و 31.1 درصد در آمريكا و 24.9 درصد در اروپا از برنامه‌ها استفاده مي‌كردند.

از سوي ديگر در حالي كه اروپايي‌ها با 81.7 درصد از كل كاربراني كه در ماه ژوئن پيامك ارسال كرده‌اند، قوي‌ترين استفاده را از پيام كوتاه نشان داده‌اند اين ميزان در آمريكا 66.8 درصد و در ژاپن 40.1 درصد بوده است. كاربران ژاپني با 54 درصد، بالاترين استفاده را از اي‌ميل داشته‌اند در حالي كه مصرف‌كنندگان در آمريكا بيش‌تر از خدمات پيام فوري در گوشي‌هايشان استفاده مي‌كردند. شبكه‌هاي اجتماعي و وبلاگ‌ها بالاترين درصد مخاطب را با 21.3 درصد در آمريكا و به‌دنبال آن 17 درصد در ژاپن و 14.7 درصد در اروپا داشتند. كاربران ژاپني بيش‌تر از امكانات عكس گرفتن و تماشاي ويديو و تلويزيون برروي تلفن‌هاي همراه خود استفاده مي‌كنند، در حالي كه اروپايي‌ها بيش‌تر آهنگ گوش كرده و بازي اجرا مي‌كنند.

+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |

جام جهانی با افزایش محتوا در فضای دیجیتال می‌تواند باعث ایجاد شوک در محیط اینترنت شود. ارسال‌ها در میکروبلاگ‌ها، دریافت تصاویر از طریق موبایل، بحث در شبکه‌های اجتماعی و میلیاردها اظهار نظری که برای سایت‌ها و وبلاگ‌ها پیش‌بینی شده می‌توانند اختلالاتی را به همراه داشته باشند با این حال این یک فرصت است که نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات را پر رنگ می‌کند تا جایی‌که وزیر ارتباطات آفریقای جنوبی موفقیت برگزاری این دوره را وابسته به ICT می‌داند. این پیش‌بینی‌ها به اندازه کافی جدی گرفته شده تا جایی که در برخی کشورها مانند انگلستان، اپراتورهای موبایل اقدام به افزایش ظرفیت شبکه کرده‌اند و شرکت‌های بزرگ میزبانی وب نیز فضای کافی برای افزایش محتوای وب‌سایت‌ها را ایجاد کرده‌اند. فیفا اعلام کرده از زمان راه‌اندازی نسخه موبایل پورتال فیفا تا کنون 73 میلیون بازدید از آن انجام شده که رقم قابل توجهی است. ضمن اینکه یکی از اپراتور‌های موبایل در آلمان، تعداد بازدیدکنندگان از کلیپ‌های ویدیویی را 740 هزار نفر در طول یک هفته مانده به آغاز جام جهانی اعلام کرده است.MTN که علاوه بر اسپانسری جام جهانی، شبکه ارتباطی آفریقای جنوبی را هم در اختیار دارد اعلام کرد از سال گذشته شروع به افزایش ظرفیت کرده و ارتقای زیرساخت‌ها برای این شرکت بیش از 7 میلیارد دلار هزینه داشته است. ظرفیت‌های اضافه شده در بخش‌های اینترنت، SMS و تماس تلفنی هستند. این رقم برای سایر اپراتورهای مطرح نیز هزینه‌های بالایی را برای افزایش ظرفیت نشان می‌دهد. به عنوان مثال زیمنس بدون ذکر محل تامین اعتبارهای مالی اعلام کرده یک میلیارد یورو صرف ارتقای زیرساخت شده است. این پیش‌بینی‌ها تنها محدود به شرکت‌های ارایه خدمات اینترنت و تلفن همراه نمی‌شود و آتش آن به شرکت‌های ماهواره‌ای نیز رسیده است. اینتل‌ست با افزایش هفت ماهواره به مجموع ماهواره‌های خود ظرفیت لازم برای افزایش تقاضا را پیش‌بینی و اعلام کرده با این کار امکان افزایش پهنای باند برای افزایش کیفیت تصویر توسط شرکت‌های تلویزیونی امکان‌پذیر است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |

يكي از مظاهر فناوري سيار تلفن همراه به شمار مي رود كه به تعبيري بهتر "ابزاري براي بهره مندي از فناوري سيار و شبكه هاي بي سيم" است.
شايد به سختي در ذهن همه ما جاي مي گرفت روزي از راه برسد، بشر به راحتي بپذيرد كه از درون جعبه جادويي با نام تلويزيون ارتباط با دنياي بيروني حتي در فاصله فرسنگ ها برقرار شود.
اما پس از گذشت سالياني دور نه فقط اين واقعيت را پذيرفت بلكه امروزه اين شيء جادويي به ابزاري اصلي در زندگي اغلب مردمان مبدل شده است.
اما فاصله زماني شكل گيري اين پديده با فرهنگ ايران زمين و افزايش ضريب نفوذ آن شايد بسيار بيشتر از واقعه اي است كه در خصوص فناوري هاي نويني چون تلفن همراه رخ داده است.
ايجاد پي بستر نيمه فرهنگي يا به عبارت بهتر تجملي ، سرگرمي يا هيجاني ،جنبه هاي رواني شيوع و توسعه استفاده هاي گوناگون از فناوري هاي مورد اشاره همچون تلفن همراه بوده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |

گفتمان در نظريه فرهنگي مدرن، دال بر وجود پيكره يا مجموعه‌اي از گزاره‌ها و قضاياي منسجم و بهم پيوسته‌اي است كه با تعريف و مشخص ساختن يك موضوع، شيء و يا محمول و با ايجاد مفاهيمي براي تحليل آن موضوع يا محمول ارزيابي دقيقي از واقعيت ارائه مي‌دهد (مكل دانل، 22: 1380).

سه بعد اصلي در گفتمان به چشم مي‌خورد كه عبارتند از: 1- كاربرد زبان 2- برقراري ارتباط ميان باورها و شناخت 3- تعامل در موقعيت‌هاي اجتماعي (اي و دايك، 18-17: 1382) . وظيفه اصلي مطالعه گفتمان، فراهم آوردن توصيفي يكپارچه از اين سه بعد است. گفتمان يك پديده علمي، اجتماعي و فرهنگي است و كاربران يك زبان وقتي در يك گفتمان مشاركت مي‌كنند، در واقع صورتي از كنشي اجتماعي را مرتكب شده و از تعاملي اجتماعي سود مي‌جويند.

هنگامي كه به گفتمان به مثابه كاركرد و كاربرد زبان توجه كنيم، مي‌توانيم جنبه‌هاي ارتباطي و تعاملي آن را شناخته و از رهگذر تبيين گفتمان به مثابه رخدادي ارتباطي مي‌توان درباره انواع خاص كاربرد زبان و گفتمان يا قلمرو اجتماعي آنان سخن گفت و به اصطلاحاتي چون گفتمان پزشكي، گفتمان سياسي، گفتمان حقوقي و ... دست يافت.

مفهوم گفتمان SMS نيز در اين چشم‌انداز است كه متولد شده و مورد بررسي نوشتار حاضر است. SMS يا سرويس پيام كوتاه[1]، در واقع پروتكلي است كه انتقال و تبادل پيام‌هاي كوتاه متني بين تلفن‌هاي همراه، دستگاه‌هاي فكس و آدرس‌هاي IP اينترنت را ممكن مي‌سازد.

نگاهي كوتاه به پيام‌هاي رد و بدل شده و رايج در تلفن‌هاي همراه در ايران، به خوبي نشان مي‌دهد كه كاركردهاي ثانويه و اهداف پنهان در راه‌اندازي اين مجموعه، جايگزين اهداف اوليه و اصلي كه همانا اطلاع‌رساني صرف است، شده و از اين نظر به توليد گفتماني جديد با ويژگي‌هاي خاص انجامیده است.

تحقيق حاضر به دنبال بررسي و تحليل محتواي پيام‌هاي تلفني در ايران است كه براساس چارچوب تئوريك نظام‌هاي فكري فوكو به اين مسأله مي‌پردازد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |

توان و پتانسیل تلفن همراه در رسانه های شهروندی: دیدگاه ها و افکار صدای جهانی در اجلاس رسانه های شهروندی

تلفن همراه درحال حاضر نقش بسیار مهمی را در پیشبرد رسانه های شهروندی در سراسر جهان بازی می کندآن ها ابزار مفیدی برای کمک به عکس و فیلم گرفتن در خیابان های تهران ر اغتشاشات پس از انتخابات ۲۰۰۹ بودند.لذا یک فیلم ویدیویی از دستگیری در طول آن زمان ،حتي برنده جايزه روزنامه نگاري نيز شد.

تکنولوژي تلفن همراه در ناميبيا ،براي افرادي که فعاليت بيشتري در سراسر کشور داشتند منجر به بيان ديدگاه ها و انعکاس آن در يک روزنامه بزرگ آن کشور شد.

در آمريکا در روز گارگر از پيام اس ام اس  و  ام ام اس برای انتشار اتفاقات روزمره زندگی خود در وبلاگشان بهره بردند.

در آفریقای جنوبی ، شهروندان روزنامه نگار از اس ام اس  و  ام ام اس و ديگر فن آوري هاي تلفن همراه در تفسير و تحليل يک روزنامه محلي مشارکت نمودند.

در هند ،تلفن همراهي وجود دارد که فعالان در عرصه گزارشگري و انتشار اخبار مي توانند خبر خود را به زبان محلي انعکاس دهند.

و بسياري از اين نمونه ها را مي توان اشاره نمود.

متن اصلی مقاله به زبان انگلیسی در ادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |

 دولت سیار (موبایل ) به مثابه یكی از مصادیق دولت الكترونیك این گونه تعریف شده است : " دولت سیار یك استراتژی است كه شامل پیاده‌سازی و كاربردی كردن تمامی انواع فناوری‌های سیار و بی‌سیم، ادوات، سرویس‌ها و كاربردهای مرتبط با آن، با هدف ارتقای ارائة خدمات مابین تمامی اجزا و نهادهای جامع، اعم از شهروندان، بخش تجاری و ادارات دولتی می‌گردد " ( وب سایت ایستنا : 1386 )

با توجه به این تعریف می‌توان گفت كه در حقیقت دولت سیار به لحاظ مفهومی زیرمجموعه‌ای از دولت الكترونیك است و با طرح آن مفهوم دولت الكترونیك به علت سیار بودن ادوات در دولت سیار، مانند تلفن همراه،PDA ها ، لپ‌تاپ‌ها و... از گسترش و عمق بیشتری برخوردار می‌گردد ( وب سایت آفتاب : 1386)

خدمات دولت سیار

هم اكنون یكی از مصادیق مهم دولت سیار، ارائة سرویس پیام‌‌رسانی از طریق تلفن همراه، چه به صورت پیام متنی كوتاه یا SMS و چه به صورت پیام چند رسانه‌ای یا MMS است. SMS تكنولوژی قدیمی تری بوده و هم اكنون تقریباً در تمامی كشورهای جهان كاربردهای متنوعی یافته است

MMSنیز هر چند به دلیل آنكه از نظر فنی نیاز به شبكه‌های تلفن همراه مبتنی به نسل 5/2 به بعد دارد و در كشورهای كمتری ارائه می‌گردد، اما با قابلیت‌های بیشتری نسبت SMS از جمله امكان ارسال عكس، متن، فایل‌های صوتی و تصویری؛ می‌تواند نقش گسترده‌تری را در ارائه سرویس‌های دولت سیار بر عهده گیرد.
هم اكنون در دنیا از SMS برای ارائة انواع سرویس‌ها مخصوصاً سرویس‌های دولت به مردم یا (G2C) به طور وسیعی استفاده می‌شود. به عنوان مثال در هند شهروندان پس از درخواست گذرنامه، می‌توانند شماره داده شده توسط اداره صدور گذرنامه را به وسیله SMS به آنجا ارسال كرده و پس از چند دقیقه از وضعیت گذرنامة خود مطلع شوند و یا در عمان نمرات امتحانی بیش از 200 هزار دانش آموز دبیرستانی از طریق SMS برای آنها ارسال می‌شود ( وب سایت آفتاب : 1386 ) .

+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |

فرهنگ مجازي – واقعي را تا كنون بر 3 سه پايه تقسيم مي‌كردند اما اخيرا كاستلز در كارهاي جديدش، پايه ديگري نيز به آن اضافه كرده است: اول؛ ارتباطات يكپارچه شده؛ دوم: عصر مخاطبان گسترده و متكي بودن بر توده يا Mass به پايان رسيده و توليد انبوه پيام براي مخاطبان انبوه كه جاي خود را به مقوله سوم يعني «ظهور شبكه‌هاي تعاملي» يا «ارتباطات» دو سويه داده است. مقوله چهارم هم كه موضوع مطالعاتي كاستلز قرار گرفته است پيدايش «ارتباطات خود گزين» است كه مصداق آن پيامك (اس ام اس)، تلفن همراه و وبلاگ‌هاست. كارهاي يكي دو سال اخير او، در مورد پيامك و وبلاگ است. او رسانه تلفن همراه و وبلاگ‌ها را مانند زماني مي‌داند كه از ارتباطات چهره به چهره و سنتي وارد ارتباطات جمعي massmedia شديم.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |

بازاریابی  به وسیله موبایل از بسیاری از رسانه های پیشین شخصی تر و خصوصی تر است زیرا وسایل بی سیم همیشه و در همه مکان ها همراه فرد هستند و فرد به شکل متناوب از آنها استفاده می کند ازطرفی این تجهیزات تنها به یک نفر تعلق دارند بنابراین پیام های بازرگانی در همان حال که به شکل مشخص یک کاربر مجزا راهدف قرار می دهند به برای مجموعه بزرگی از مشترکین ارسال می شوند تنوع موجود درمدل تبلیغات بدون سیم و استقبال صاحبان مشاغل مختلف و البته پیش آز آن ها سازمان های دولتی به افزایش محتوای پیام ها و رضایت مشترکان انجامیده است .

تبلیغات بدون سیم انواعی دارند می توان آن ها در دو گروه کلی جای داد که عبارتند از :


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |

پخش تلویزیونی روی موبایل یا DVBH  سال پیش در تهران آغاز شد . این ارسال بطور آزمایشی است و فرستنده آن می تواند همه تهران را پوشش دهد . با گوشی هایی خاصی هم می توان آن را در یافت کرد که آن گوشی ها فعلا در بازار ایران موجود نیست . آن دسته از  گوشی هایی که ان را دریافت می کنند و در بازار ایران موجود است  به صورت آنالوگ می باشند. در دنیا در حال حاضر 4 استاندارد مطرح جهت پخش تلویزیون موبایل وجود دارد.
  پخش تلویزیونی روی موبایل یا DVBH  .که عبارتند از
1- ISDB-T      
2-  DVB-H         
3 - T-DMB                   
4- Media flo


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |

 جهان را دیگر نمی‌توان  بدون شبکه‌ گسترش ‌یابنده اینترنت تصور کرد.  آیا به خاطر می‌آوریم زمانی را که اینترنت وجود نداشت؟ جهانی را به یاد می‌آوریم که بدون ای-میل بود، بدون داون لود MP3، بدون یوتیوب، بدون امکان اطلاع از اخبار با یک کلیک؟

شبکه‌ جهانی اینترنت همچنان در حال گسترش است و جهان ما را همچنان متحول خواهد کرد. نمی‌دانیم در آینده‌ دور چه پیش خواهد آمد، اما حدودا معلوم است که ده سال دیگر شبکه چه کیفیت‌های تازه‌ای خواهد داشت.

همراهی و تحرک

شبکه، هنوز آنسان که باید جهان‌گستر نشده است. تا چند سال پیش شبکه متحرک نبود، آن را نمی‌شد با خود به "همراه" داشت. و حال دارد "همراه" می‌شود و این مرحله‌ تازه‌ای از گسترش آن است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |

زماني که دکترعاملي، سه سال پيش پروژه شهر مجازي علم ايران را براي اجرا به دست وزارت علوم سپرد هنوز اين ايده در هيچ کجاي دنيا اجرايي نشده بود. اما امروز با نمايش مجازي بخشي از تاريخ علم اروپا در europeana شايد ديگر نتوان گفت كه اين ايده براي اولين‌ بار در جهان عملياتي مي‌شود اما درصورتي که ظرفيت‌هاي مورد نظر در اين شهر اجرايي شود، قطعا بزرگترين شهر مجازي علم جهان در ايران تاسيس خواهد شد.

 پروژه شهر مجازي علم ايران که مربوط به شش دوره تاريخي - دو دوره مربوط به ادوار تاريخي علم در قبل از ورود اسلام به ايران و چهار دوره مربوط به بعد از ورود اسلام به ايران - است، علاوه براينکه باعث معرفي هر چه بهتر و شايسته‌تر جايگاه علمي تاريخي ايران در جهان خواهد شد از بروز پديده‌هايي چون سرقت مفاخر علمي ايران که امروزه در دنيا متداول شده و برخي کشورها تلاش دارند دانشمندان ايراني را به نام خود بخوانند نيز جلوگيري مي‌شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |
 گوشي‌هاي موبايل، محبوب‌ترين محصول تكنولوژي در سال‌هاي اخير بوده و هستند.

به گزارش «دنياي اقتصاد»، درست به همين دليل هم هست كه كاربران و افراد مختلف با سن و سلايق متفاوت در اين سال‌ها اشتهاي سيري‌ناپذيري براي محصولات جديد اين بازار دارند و به اين ترتيب است كه شركت‌هاي توليد‌كننده هم هر روز با هدف كسب سهم بيشتري از اين بازار پر رونق، محصولاتي جديد با امكانات و طراحي‌هاي نو را روانه اين بازار مي‌كنند.

حالا، اما گويا تكنولوژي‌هاي جديد آنقدر طرفداران زيادي پيدا كرده‌اند كه كاربران در نقاط محروم و دور افتاده دنيا هم از آن‌ها اطلاع داشته و به دنبال استفاده از اين تكنولوژي‌هاي جديد هستند. در بازار موبايل، اما اين تكنولوژي‌هاي جديد در گوشي‌هاي موبايل هوشمند ظهور كرده‌اند و در حقيقت به همين علت هم هست كه اين محصولات در روزهاي اخير رشد چشمگيري را در بازار خود تجربه كرده‌اند. با اين همه اما بسياري از كارشناسان و تحليل‌گران اين بازار معتقدند كه ماه نوامبر پررونق‌ترين زمان براي بازار اين محصولات است. معرفي و عرضه مدل جديد گوشي iPhone و موبايل‌هاي هوشمند مبتني بر سيستم عامل جديد Android همراه با ارائه خدمات جديدي مانند اينترنت Wi-Fi عواملي بودند كه توانستند بازار موبايل‌هاي هوشمند را در سال 2009 متحول كنند.

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |

درآمد:
ارتباطات، عامل مهمي براي دگرگوني و تحول در جهان معاصر بوده است. از اختراع صنعت چاپ گرفته تا پيدايش فناوري‌هاي نوين مخابراتي و ارتباطي، همگي در خدمت تغيير و تحول بوده‌اند. "ويليام آگبرن"، جامعه شناس آمريكايي، بر اين باور بود كه فناوري هميشه نخستين عامل دگرگوني اجتماعي است. به باوراو هر نوآوري مهم تقريبا همه ابعاد جامعه را دگرگون مي‌سازد. مثلا اختراع اتومبيل، بازرگاني در ابعاد بين‌المللي را امكان‌پذيرتر كرد و اجازه داد كه نيروي كار در كارخانجات بزرگ متراكم شود و اين اجتماعات به نوبه خود، برخي از جنبش‌هاي كارگري را به وجود آورد. تحولات الكترونيكي از جمله تغييراتي هستند كه دگرگوني‌هاي اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي متعددي را در برداشته و دارند.
تلفن همراه از جمله فناوري‌هايي ا‌ست كه با وجود مدت كمي كه از ورود آن به جامعه ايران مي‌گذرد، تأثيرات چشم‌گيري را در حوزه‌هاي گوناگون به جاي گذاشته است. در اين نوشتار به بررسي يكي از اين حوزه‌ها، يعني تبليغات بازرگاني از طريق خدمات پيام كوتاه تلفن همراه (SMS) پرداخته مي‌شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |

در بیشتر مدارس، زیپ کیف هر دانش‌آموزی را که باز کنی، حتماً یک تلفن همراه هم کنار مداد و خودکار و دفتر و کتابش خواهی دید.
به استناد بند ۹ ماده‌ی ۶۸ آیین نامه‌ی مدارس، آوردن اشیای گران قیمت به محیط آموزشی ممنوع است و بنابراین، داشتن تلفن همراه هم مجاز نیست. معاونت توسعه‌ و برنامه ریزی آموزش و پرورش هم در ۱۷ آبان ۱۳۸۵، طی بخشنامه‌ای به صراحت استفاده از تلفن همراه در مدارس را ممنوع اعلام کرد. اما آیا این‌ها پاسخ مناسبی برای حل این معضل می‌باشد؟ تلفن همراه می‌تواند ارتباط مناسبی بین خانه و دانش ‌آموز و حتی معلمان برقرار کند، توانایی ایجاد بحران‌های اخلاقی و آموزشی را هم دارد. اخلاق در سیستم آموزشی مدرسه، چشم و هم چشمی دانش‌آموزان و بحران‌های اخلاقی، از جمله مشکلات به وجود آمده‌ی این نسل دیجیتالی است.
هنوز هیچ‌کس به درستی نمی‌داند که آوردن تلفن همراه به مدرسه تخلف محسوب می‌شود یا نه. شاید همین عدم شفافیت است که باعث شده، هیچ ایده‌ی منسجم و یکنواختی در مدرسه‌ها و کشورهای مختلف در خصوص تلفن همراه وجود نداشته باشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |

اگر بخواهيم تلفن همراه را در چند جمله معنا كنيم بايد بگوييم تلفن همراه يك وسيله ارتباطي شخصي براي تماس‌هاي فوري و اضطراري است كه به دو صورت نوشتاري و گفتاري قابل استفاده است.

 تلفن همراه وسيله‌اي است تا توسط آن افراد هميشه در دسترس باشند و به راحتي با يكديگر تماس برقرار كنند. يكي ديگر از مزيت‌هاي تلفن همراه قابليت چندكاره‌بودن گوشي‌هاي آن است.

اما مسئله‌اي كه حايز اهميت است و بايد به آن توجه داشت، اين است كه تلفن همراه يك وسيله شخصي است كه استفاده از آن فراگير شده و به‌عنوان عضوي جدانشدني از ما هرلحظه و هرجا همراه‌مان خواهد بود. اين وسيله ضروري نوعي ارتباط بين ما با خود به‌وجود آورده است. اين ارتباط داري آداب و فرهنگ خاصي است كه بي‌توجهي به آن مي‌تواند به شخصيت و درك اجتماعي ما نزد ديگران ضربه وارد كند.

برخلاف تصور برخي از افراد كه تصور مي‌كنند داشتن تلفن همراه يا گوشي گرانقيمت با تكنولوژي پيشرفته، نوعي افتخار محسوب مي‌شود و نشانه‌شأن و شخصيت والاي آنهاست، شناخت و رعايت فرهنگ استفاده از اين وسيله ارتباطي است كه بيش از هر موضوع ديگري شخصيت متعادل ما در استفاده از تكنولوژي را نشان مي‌دهد.برخي از مواردي كه در زمان استفاده از تلفن همراه بهتر است به آنها توجه كرد:


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |

 دارید در خیابان راه می‌روید، ‌و به دنبال جایی خوب می‌گردید که غذا بخورید. گوشی تلفن‌‌تان را در دست می‌گیرید و مانند نمایاب یک دوربین از آن استفاده می‌کنید.
 همشهری آنلاین:آنگاه روی صفحه آنچه که جلوی شماست می‌بیند. یک شاخص با رنگ درخشان رستوران‌ها و کافه‌های مجاور را به شما نشان می‌دهد. به خیابانی دیگر می‌پیچید و شاخص‌ها صحنه جدیدی را نشان می‌دهند. روی یک شاخص مربوط به رستوران کلیک می‌کنید، و آنگاه می‌توانید نظارت مشتریان و اطلاعات مربوط به قیمت‌ها را ببینید. آیا می‌خواهید دیدی از ساختمان‌ها داشته باشد؟ نشانه‌ها به راحتی تغییر می‌کنند تا اطلاعاتی در مورد ساختمان‌های که از کنار آنها می‌گذرید، به شما می‌دهند.

این تصویر افزوده با کامپیوتر از جهان تنها برای ارگانیسم‌های سیبرنتیک در فیلم‌های علمی- تخیلی نیست. به طور فراینده‌ای می‌توان این تصاویر افزوده را در تلفن‌های همراه، به رایگان یا با قیمت ارزان،‌ از طریق برنامه‌هایی كه  "واقعیت افزوده" (augmented reality) را فراهم می‌کنند،‌ یافت.

این کاربردها از GPS تلفن استفاده می‌کنند و اطلاعات را دریافت می‌کنند و به شبکه‌های پرسرعت بی‌سیم دسترسی دارند تا محتوای مشروح وب محلی را با جهانی که شما را احاطه می‌کند،‌ درآمیزند.

این امر به معنای ان است که شما می‌توانید آپارتمان‌های در دسترس را در یک بلوک ساختمانی که از کنار آن می‌گذارد، ببینید. می‌توانید عکس‌هایی را که افراد دیگر از پارکی که از کنار آن می‌گذرید، گرفته‌اند، ببینید، یا در  آن نزدیکی ایستگاه اتوبوس یا اتاق هتل پیدا کنید- و تمام این کارها را با بالا بردن تلفن و نگاه کردن به صفحه آن انجام می‌دهید.

این امکان‌های یکی کردن دنیاهای مجازی و واقعی تازه دارد خود را نشان می‌دهد. اولین تلفن‌‌های گوگل دارای سیستم عامل آندروئید هستند، که دارای امکانات واقعیت افزوده هستند،‌ سال گذشته به بازار آمدند. آیفون با ارائه آیفون 3GS در ماه ژوئن در جهت ارائه خدمات واقعیت افزوده گام برداشت. اپل همچنین اخیرا مانند گوگل به سازندگان نرم افزار امکان داده است که روی نمایاب دوربین تلفن‌های‌شان تصویر بیندازند.

در حالیکه تلفن‌های همراه روز به روز هوشمندتر می‌شوند و شبکه‌های GPS و بی‌سیم بهبود پیدا می‌کنند،‌ ممکن است به زودی با استفاده از اطلاعات به دست آمده از اینترنت برای دانستن درباره هر چیزی از خوردن تا بازی ویدئویی انجام دادن، وقت بیشتری را در دنیای به طور مجازی افزوده‌ شده، بگذرانیم.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |

آیا تا به حال پیش آمده که شاهد صحنه جالبی باشید و قصد کرده باشید با موبایلتان از آن عکس بردارید، درباره آن بنویسید و نوشته را همراه عکس در اینترنت به اشتراک بگذارید؟!

در این وبلاگ پیش از این به صورت مشروح در مورد روزنامه‌نگاری شهروندی یا Citizen Journalism نوشته‌ام. در این پست می‌خواهم در مورد زیرشاخه‌ای از روزنامه‌نگاری شهروندی تحت عنوان «موبایل ژورنالیسم» برایتان بنویسم و در قسمت بعدی پست، یکی از سرویس‌های جالب روزنامه‌نگاری مبتنی بر موبایل را به شما معرفی کنم.

موبایل ژورنالیسم، همان طور که از اسم آن برمی‌آید، نوشتن و انتشار گزارش‌های خبری با استفاده از قابلیت‌های روزافزون گوشی‌های موبایل و یا نت‌بوک‌های با قابلیت اتصال به اینترنت است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |

استفاده از تلفن همراه در جامعه امروزي تنها محدود به بزرگسالان نبوده و اغلب نوجوانان و گهگاه کودکان نيز هر يک به نوعي داراي يك خط تلفن همراه اختصاصي هستند.
با همه گيرشدن عرضه انواع گوشي تلفن همراه و سيم کارت، مقاومت والدين در برابر اصرار کودکان به استفاده از اين وسيله ارتباطي بي فايده است. به همين دليل كارشناسان معتقدند كه بايد روش هاي مخالفت در اين خصوص مورد بررسي قرار گيرد تا از سويي هم به خواسته کودکان در زمينه تهيه تلفن همراه پاسخ داده شود و هم از طرف ديگر موارد کنترلي از جانب برخي والدين که استفاده از اين وسيله را براي  فرزندان خود لازم مي دانند اعمال شود.

با توجه به افزايش قابليت هاي گوشي هاي تلفن همراه، نحوه استفاده از اين وسيله ارتباطي تغيير کرده و در برخي موارد استفاده نادرست از آن، مشکلات رواني و جسماني را براي افراد به خصوص کودکان و نوجوانان سبب شده است. پخش و نشر فيلم ها ، تصاوير و پيام هاي غيراخلاقي از طريق اين وسيله ارتباطي در ميان کودکان و نوجوانان از آفات استفاده نادرست از تلفن همراه است.
 بسياري از کارشناسان معتقدند استفاده از تلفن همراه براي کودکان در سنين پايين غير ضروري و زيان آور است.
استفاده از گوشي تلفن همراه توسط دانش آموزان درمدارس موجب شده تا توجهي به مطالب آموزشي نداشته باشند. به همين دليل بسياري از مدارس با ممنوع کردن تلفن همراه درصدد مقابله با اين مسئله برآمده اند.


اعتياد به موبايل
به اعتقاد روانشناسان نوجواناني که ساعات طولاني از تلفن هاي همراه استفاده مي کنند،پس از مدتي با اختلالات رواني مواجه و به استفاده بي رويه و نادرست از اين وسيله معتاد مي شوند.عمده ترين تفاوت موجود ميان اين اعتياد و اعتياد به الکل و يا مواد مخدر اين است که استفاده از تلفن همراه غير قانوني نيست.
دكتر احسان گلريز- روانشناس- مي گويد: بيشتر معتادان به تلفن همراه داراي اعتماد به نفس کمي بوده و در برقراري روابط اجتماعي با ديگران مشکل دارند و به همين خاطر احساس مي کنند که همواره بايد از اين طريق با ديگران در ارتباط و در تماس باشند.
خاموش بودن تلفن همراه براي اين افراد نگراني وتشويش ،بي خوابي،تشنج و سوهاضمه ايجاد مي کند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |

طی قرون ۱۴ و ۱۵ میلادی نظام چند قطبی قبلی به یک نظام تک قطبی با مرکزیت اروپا تبدیل شد وعاملش هم انقلاب صنعتی بود مثلاً انگلستان به علت دست‌یابی به امکانات و تکنولوژیهای جدید از جمله ماشین بخار و ساخت کشتی های اقیانوس پیمای پرسرنشین شروع به دست انداختن به کشورهای آسیایی از جمله هندوستان کردو استعمار بوجود آمد.در مرکزیت این نظام تک قطبی انگلستان، هلند، بلژیک و تمام کشورهای استعمارگران قرن ۱۴ و ۱۵ میلادی قرار داشتند.

در قرن بیستم و پس از پایان جنگ جهانی دوم تغییراتی در روابط بین‌الملل بوجود آمد و آن نظام تک قطبی به یکباره از شکل قبلی تبدیل به نظامی شد به مرکزیت ایالات متحده.درواقع پیروزی ایالات متحده در حنگ جهانی دوم باعث شد که نظام اقتصادی آمریکا دست نخورده باقی بماند و پس از جنگ بتواند یک ابتدا سلطله سنگین اقتصادی و به تدریج فرهنگی را آغاز کند.

این آمریکا محوری پیامدهایی نیز در حوزه ارتباطات داشت که یکی از آن ها، به وجود آمدن اصطلاح جدیدی بنام "امپریالیسم فرهنگی" بود و حتی این اصطلاح در دهه ۱۹۷۰میلادی به ادبیات یونسکو نیز راه یافت و از سوی آن سازمان در پاریس کتابی منتشر شد با عنوان " خیابان یک طرفه" که عنوان می‌کرد یک جریات یکطرفه تولیدات سینمایی و تلویزیونی از سوی چند کشور محدود به بقیه کشورها در حال حرکت است.کمی قبل از همان دوران بود که "سورکارنو" در ملاقات با هنرمندان سینمای آمریکا در جارکارتا، خطاب به آنان گفت که هالیوود شمابه عنوان یکی از پایگاههای امپریالیست فرهنگی به آسیا الگو می‌دهد.

کمی قبل از همین سال ها بود که مک لوهان پیش‌بینی خود را درباره ۵۰ سال بعد با عنوان دهکده جهانی مطرح کرد. اما این دهکده کمی زودتر از آنچه که ایشان پیش‌بینی کرد، اتفاق افتاد. مک لوهان در پیش بینی های خود، بسیار زیبا اینترنت را توصیف مِی‌کند. او می‌گوید یک سیستم مرکزی عصبی، اهالی کره زمین را همچون پوششی در برخواهد گرفت.او در مورد دهکده جهانی می‌گوید، ارتباطات جهانی بیشتر میان فردی خواهد شد و حتی می‌گوید نظارت بر رفتارهای انسانها ممکن پذیرتر خواهد بود وانبوهی از فضولات اطلاعاتی شکل خواهد گرفت که انسان برای مواجهه با آن نیازمند سواد رسانه خواهد بود .

آثار دهکده جهانی زودتر از سال ۲۰۱۴ میلادی پدید آمد. ما بایداثرات دهکده جهانی را از ۱۹۹۰ پیگیری ‌کنیم به این شکل که:

اولین وب سرور در اوایل دهه ۱۹۹۰ راه افتاد. همان زمان سطح پوشش پخش تلویزیونی ماهواره ای یا DVSقاره ای شد. همان سال ۱۹۹۰ بود که اولین ماهواره ارتباطی بالا سر آسیا آمد و در ایران اولین دیشها بکار گرفته شد و متعاقباً وب سایت یاهو بکار افتاد.
در همان سال ها بود من که اولین تحقیق در باره پخش مستقیم ماهواره ای را به سفارش پژوهشها مجلس انجام دادم. در آن تحقیق مشخص شد که دولتهای آسیایی به این پدیده ۶ نوع عکس‌العمل نشان داده اند.
۱) شیفتگی محاسبه شده: نه تنها منع نکردند، بلکه تسهیلاتی نیز برای مردم فراهم کردند. مانند اسراییل، سنگاپور و کویت

۲) مجاز بودن استفاده، همزمان با اتخاذ تدابیر رقابتی (مانند هندوستان)
۳) ایجاد موانع مالیاتی همزمان با اتخاذ تدابیر رقابتی (مانند پاکستان)
۴) وضع قوانین بازدارنده، به پشتوانه توانمندی های نرمافزاری و سخت افزاری بومی (مانند ژاپن)
۵) وضع قوانین بازدارنده، همزمان با اتخاذ تدابیر رقابتی (مانند عربستان سعودی)
۶) عدم توانایی اتخاذ تصمیم، اما مطالعه برای اتخاذ تدابیر رقابتی (مانند آذربایجان، تاجیکستان)
اکنون چیزی که مشخص است این است که یک پروسه تاریخی اتفاق افتاده نه پروژه، به عبارت دیگر کسی نیامده طراحی کند که دهکده جهانی شکل بگیرد . البته نکته مهم این است که خود دهکده جهانی ویژگی هایی دارد که یکی از آن ها، فراهم شدن تسهیلات در اجرای پروژه های ارتباطی بر علیه جوامع دیگر است. آنچنانکه در همان سال های اولیه ورود ماهواره بر فراز آسیا، پاکستان در نزاع دیرینه خود با هند، بر سر کشمیر، از شبکه ماهواره ای استار استفاده کرد

در آغاز همین راه و در همان اواسط دهه ۱۹۹۰میلادی بود که  که اصطلاح تهاجم فرهنگی بوجود آمد. البته یک سری مشابهت‌هایی بین تهاجم نظامی و تهاجم فرهنگی وجود دارد، ولی ساختار و کارکرد این دو پدیده کاملاً بایکدیگر متمایز است. مهمترین مشابهت این دو، توانایی غلبه بر فاصله، توانایی عبور از موانع و امکان تسخیر بدون حاکمیت است. مثلاً در مورد توانایی غلبه بر فاصله، می دانیم تا جنگ جهانی اول، شلیک کنندگان همدیگر را می‌دیدند، بعد از آن بود که غلبه بر فاصله گسترش یافت و پس از جنگ دوم به کمک موشکهای بالستیکی عبور از قار‌ه‌ها میسر شد. یعنی چیزی مشابه عبور امواج برنامه های ماهواره ای از فراز قاره ها.
به نظر می رسد، دهکده جهانی یک وضعیت در حال گذر است. اتفاقاتی در آینده خواهد افتاد که اساس آن پیشرفت هوش مصنوعی و رشد بیوتکنولوژی است. در آینده امکان ذخیره سازی اطلاعات در مولکول های پروتئین مقدور خواهد شد. درست چیزی مشابه فرایندی که در هیپو کامپ مغز بشر اتفاق می‌افتد. از ترکیب این دو، دستگاههای قابل حملی ساخته خواهد شد که مثلا وقتی یک چینی با یک ایرانی مواجه شود ـ چه واقعی و چه در شرایط واقعیت مجازی ـ کافی است ایرانی در آن دستگاه کد سیستم مترجم زبان چینی را بدهد و طرف مقابل زبان فارسی را بدون اینکه نیاز به مترجم داشته باشند. آن وقت می توانند با یکدیگر صحبت کنند. پیش بینی ها می گوید که این امر حدود ۳۰ سال دیگر اتفاق خواهد افتاد. آنوقت تمامی شرایط دهکده جهانی بر هم خواهد ریخت . تمام رادیوو تلویزیونها ی ۳۰ سال بعد و اینترنتهای پر حرکت و مخصوصا تلفن همراه به ما اجازه خواهد داد تا ما ۳۰ سال آینده با تمام ادیان، مذاهب، وملیتها بنا به سلایق مورد نیازمان ارتباط برقرارکنیم و همین یک نکته کافیست که دهکده جهانی را تغییر بدهد.

آنچه که مهم است پس از دهکده جهانی ارتباطات و پدیده مبادله پیام مشابه وضعیتی خواهد بود شبیه بازارهای سنتی مشرق زمین بویژه بازارهای تجارتی قرن دهم میلادی در ایران. مهمترین خصلت بازارهای سنتی آن دوران این بود که هر کس بر اساس نیازهای خود و بصورت گزینشی اقدام به داد و ستد می کرد. در واقع هر کس می توانست هر دو نقش خریدار و فروشنده را ایفا کند.

احداث بازارهای آن دوران به گونه ای بود که دو سمت از شهر را به هم وصل می‌کرد. بنابراین بسیاری از مردم، بازار را را نه برای خرید، بلکه برای عبور انتخاب می کردند، البته این عابران ممکن بود موقعی که از بازار رد می‌شوند خرید هم بکنند و یا چیزی را هم بفروشند. در واقع هر لحظه، این امکان وجود داشت که هر سه نقش مختلف خریدار، فروشنده و عابر را ایفا کنند.

این یک شرایط سه عنصری بود، مشابه بازار پیام پیش رو، با این تفاوت که در بازار قبلی، اگر فروشنده کالایی را به یک نفر می‌داد، دیگر مالک آن کالای خاص نبود و به جایش پول دریافت ‌کرده بود. به همین جهت، در بازار سنتی حجم کالا ثابت بود. در حالیکه در بازار پیام، وقتی مالک پیام، پیامی را به دیگری می دهد، کماکان خودش نیز مالک پیام باقی می ماند. در این جلسه گفته شد که خبر گزاری فارس روزانه معادل ۹ جلد کتاب ۶۰۰ صفحه‌ای خروجی اطلاعات دیجیتالی دارد مجسم کنید که سه دهه بعد و با امکانات آن موقع، فرایند رد و بدل پیام چه عدد نجومی خواهد بود. به ویژه آنکه در آن زمان هر کسی می تواند خودش نقش یک خبرگزاری را ایفا کند.پس حجم بازار پیام به صورت تصاعد هندسی رو به افزایش خواهد گذارد، در حالیکه متوسط فاصله دسترسی فرستندگان پیام با گیرندگان، مشابه فاصله دو حجره روبرو در بازار های سنتی ثابت خواهد ماند و در عوض قدرت جستجوگری پیام گیران یا ارتباط گیران آنچنان وسیع و پویا خواهد شد که یک وب یا تارنمای جدید به وجود خواهد آمد که می توان آن را وب پویا نامید.

در مدل زیر، جستجو گران و ارتباط گیران به صورت دایره های سفید، همان ها در نقش ارتباط گران آماتور به صورت دایره سیاه و ارتباط گران حرفه ای به صورت بیضی نمایش داده شده اند. نکته مهم در این مدل آن است که فاصله دو ارتباط گر از روبرو و با مخاطبان ـ بی توجه به اندازه بیضی ها ـ ثابت و یکسان است.
در بازار پیام، دروازه بان پیام از دست ارتباط گران خارج و در دست ارتباط‌گیران قرار خواهد گرفت. به این ترتیب فراهم شدن اجرای هم زمان هر سه نقش گیرنده پیام، فرستنده پیام و جستجوگر پیام و برداشت موانع ناشی از دروازه بانی پیام و تفاوت زبان ها، سبب خواهد شد که در بازار پیام، ملت های مختلف بدون مداخله دولت هاو بدون مداخله بروپاگاندیسهای سیاسی، دینی و مذهبی به طور مستقیم با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و این امرسبب خواهد شد که ضمن نمود عجیب نسبیت در فرهنگها، انسان های کره زمین خواهند توانست هم تفاوت ها ی یکدیگر را شفاف تر درک کنند و هم مشابهت ها را. مثلاً فرصتی تاریخی فراهم خواهد شد که سه دین ابراهیمی، بدون واسطه به چنین شناختی برسند.

برای ساکنان کشورهایی مثل ایران، با پیشینه سنگین دیکتاتوری که همیشه حاکمان ارتباط عمودی و آمرانه ایجاد می‌کردند فرصتی فراهم خواهد شد که ارتباط افقی را تداوم بخشند. در آن شرایط، دولت های ارتباط گر تبدیل خواهند شد به ارتباط‌گران دولتی، مرزهای ارتباطی برداشته خواهد شد و مخاطبان دیگر با رسانه های کشورها مواجه نخواهند بود بلکه با خود فرستندگان روبه‌رو می‌شوند

در بازار پیام شکل توده ( Mass ) تغییر می کند.دیگر مخاطب انبوه وجود نخواهد داشت بلکه هر آدمی حسب خصایصی که دارد می‌تواند مخاطب لحظه ای یکی از پیامهای عظیمی باشد که در بازار پیام جاری است. مثلاً ممکن است یک خانم فیزیکدان در یک لحظه مخاطب یک برنامه علمی فیزیک باشد و در لحظه‌ای دیگر چون منتظر تولد فرزند است با یک خانم کم سواد هندی مشترکا مخاطب برنامه مربوط به نگهداری کودک باشد . چنین وضعیتی در مدل زیر تجسم شده است. در این مدل مخاطبان انبوه تبدیل مجموعه ای متکثر از دسته های مخاطب شده اند که همچون شیشه های دایره مانندرنگین، از همپوشانی آن ها، رنگ های جدید ایجاد شده است.
در بازار عطارها یک اصطلاحی رایج بود که می‌گفتند، خربزه و عسل را با هم نخور چون ممکن است تداخل پیدا کند. نمی‌گفتند مرگ بر خربزه و یا مرگ بر عسل. به خربوزه و عسل و تولید کنندگان آن کاری نداشتند، مصرف کننده را نصیحت می کردند که این دو را با هم نخورد. به نظر من در بازار پیام نیز باید مردم مراقب تداخل فرهنگی بود، نه تهاجم فرهنگی.برای آماده شدن به منظور ورود به بازار پیام، سوای نیاز به زیر بناهای سخت افزاری، ( مانند داشتن ماهواره ملی، توسعه شبکه های فیبر نوری و.. به یک سری زیر بناهای نرم افزاری نیاز است که باید فراهم کرد. بخشی از آن ها عبارتند از:

۱)شناخت خردمندانه نیاز های ارتباطی اقوام و پاره فرهنگ های ملی و تلاش در تأمین نیازهای مذکور
۲) تلاش در آگاه کردن مخاطبان داخلی در مورد ساخت و کارکرد بازار جهانی پیام و عناصر شکل دهنده تداخل فرهنگی و آموزش شیوه رفتار بار رسانه ها با هدف اجتناب از آثار سوء تداخل فرهنگی
۳) اجرای ارتباطات افقی به جای ارتباطات عمودی، در همه سطوح دینی، سیاسی و میان قومی.
۴) فراهم کردن تسهیلات، برای دسترسی نخبگان، به رسانه ها
۵) اجرای طرح های خردمندانه برای مواجه با تداخل فرهنگی، به جای مشابه دانستن پروسه جهانی شدن با تهاجم فرهنگی.
۶) باور به این اصل که نظریه تزریقی، یک خیال است و مخاطبان رسانه ها منفعل نیستند، بلکه موجوداتی فعال و گزینشگرند.
۷) فراهم کردن زیر ساخت های نرم افزاری ارتباطی در سطح ملی با رویکرد افزایش امکان برقراری ارتباطات میان فرهنگی میان اقوام موجود در سرزمین ملی
۸) وضع قوانین رسانه ای متناسب با خصلت های جدید رسانه ها و واقعیات ارتباطی جهان معاصر و متعاقباً بازار پیام، به منظور حفظ ارتباط مخاطبان ملی با رسانه های بومی و پاسداری از رسانه های مذکور، در قبال از دست دادن مخاطبان بومی.
۹) پذیرش این اصل که در آینده، اعمال نظارت های سنتی بر رسانه های خارج، اما رو به داخل امکان پذیر نیست، در نتیجه به منظور افزایش توان دست اندرکاران رسانه های داخلی در رقابت با امواج بیرونی، شیوه های مراقبت جایگزین شیوه های سنتی نظارت شود.
۱۰) به هر نوع انحصار رسمی و یا غیر رسمی رسانه ای پایان داده شود. تا بتوان مشارکت همگان را برای تولید و انتشار پیام در داخل کشور فراهم کرد.

+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |

 خلاصه :

1-       سرعت انتقال پيام

2-       ارسال و دريافت   SMS

3-       دوربين عكاسي و فيلمبرداري

4-       امكان ارسال عكس و فيلم

5-       دريافت امواج راديو ، تلويزيون و ماهواره

6-       رايانه ( قابليت و كاركرد هاي رايانه را دارد )

7-       وسيله اتصال به شبكه اينترنت

8-       ردياب الكترونيكي GPS(سيتم تعيين موقعيت جهاني)

9-       بازيهاي سرگرم كننده

۱۰- تبلیغات بازرگانی و سیاسی

۱۱-  ساير خدمات

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


1-       سرعت انتقال پيام

با توجه اينكه تلفن همراه هميشه همراه انسان است در تمامي لحظات مي شود با اين وسيله سرعيترين ارتباط را با مبادي دور داشت و از مزيت سرعت انتقال پيام در همه جا استفاده نمود.

 

2-       ارسال و دريافت SMS  

 

« سرويس SMS  ابتدا در سال 1991 در اروپا و در شبكه بي سيم به كار گرفته شد.در سال 1998 در كنار سيستم PCS با تكميل فناوري هاي CDMA و SMS ,TDMA در بين مشتركين محبوبيت غيرقابل پيشبيني اي يافت و در جايگاه واقعي خود قرار گرفت. اين سيستم با قابليت point to point ( از يك مشترك به مشترك ديگر) وpoint to multipoint (از يك مشترك به چند مشترك ) و روش ارسال پيام، به طور عمومي توانسته است از يك طرف جايگاه با ارزشي را به لحاظ اقتصادي براي اپراتورهاي ارائه دهنده خدمات GSM  و از طرف ديگر تسهيلاتي و سرويس هاي ارزش افزوده و كاربردي فراواني را براي مشتركان فراهم آورد.

 SMS يا سيستم پيام كوتاه پروتوكلي است كه به شماه اجازه مي دهد پيغام هاي كوتاهي به صورت متن از طريق تلفن هاي موبايل خود ارسال كنيد. اين پيغام ها در واقع بسيار كوتاه هستند : 16 حرف براي پيام هاي با زبان هاي مشتق از لاتين ، و حداكثر 70 حرف براي زبان هاي غيرلاتين مثل فارسي و عربي و چيني . به رغم اين محدوديت ، SMSدر آوريل 1999 بسيار فراگير شده بود تا آنجا كه بيش از يك ميليارد پيغام در آن ماه با استفاده از اين سيستم ارسال شد كه تعداد اين پيغام ها هر شش ماه دو برابر مي شود.

استفاده اوليه SMS براي اطلاع به كاربران در خصوص دريافت يك نامه از طريق پست الكترونيك (ايميل)يا اطلاع به وي در مورد دريافت يك پيغام صوتي بود. بدون استفاده از اين سرويس،كاربران ناچارند به طور مرتب صندوق پستي يا صوتي خود را بررسي كنند كه آيا پيغام جديدي رسيده يا خير. خصوصا در مورد پيام هاي فوري اين سرويس مي تواند خيلي مفيد باشد.

قالب SMS  به نحوي است كه نمي تواند متن كامل يك نامه را برايتان نمايش دهد،زيرا محدوديت 160 حرفي تنها براي نمايش تاريخ،ساعت ،فرستنده و عنوان نامه كفايت مي كند. البته برخي خدمات در حال گسترش ارائه خدمات پيام هاي چندگانه هستند كه به مرور در حال گسترش مي باشند .

از آنجا كه نوع بشر شيفته برقراري ارتباط با ديگران است، توانايي  SMSدر ارسال پيام هاي كوتاه ميان تلفن هاي موبايل و همچنين بين موبايل و كامپيوترهاي شخصي توانسته آن را به محبوب ترين و پراستفاده ترين ابزار تبديل كند. در بسياري از كشورها كه استفاده از كامپيوترهاي شخصي و تلفن موبايل و حتي پيجر رواج دارد، به خصوص جوان ها و نوجوان ها ،براي غلبه بر محدوديت تعداد حروف زبان خاص خود را ابداع كرده اند كه روز به روز توسعه بيشتري مي يابد.به عنوان مثال براي عبارت از خنده دارم مي ميرم (  laughing out loud ) مخفف آن يعني LOLرايج شده ايت واين داستان ادامه دارد.

البته بيشتر مردم از اين سرويس فقط براي ارسال پيام هاي كوتاه و مهم استفاده مي كنند . بدين ترتيب SMSبه مقدار زيادي شبيه سرويس ICQ (كه در واقع بيان عبارتI speak you است )يا چت از طريق ياهو وMSN شده است، شما در پيام كوتاهي ارسال مي كنيد و مخاطب شما نيز در همان لحظه آن را مي گيرد و پاسخ مي دهد. با اين مزيت كه براي پاسخ به پيام هاي  ICQبايد پشت ميزتان باشيد در حالي كه SMS همه جا همراه شما است .

SMSC

SMSC،علامت اختصاري (short message service center) ،  ‹‹ مركز سرويس پيام كوتاه ›› مي باشد كه به عنوان جزئي از شبكه GSM امكانات SMSرا براي مشتركين شبكه موبايل فراهم مي كند. سوالي كه در اينجا ممكن است پيش بيايد اين است كه مگر وجود سوييچ هاي شبكه كه كار برقراري ارتباطات صدايي را برعهده دارند براي رد و بدل كردن كوته پيام ها كافي نيست ؟ در اين بخش سعي داريم به اين سوال پاسخ دهيم.

فلسفه وجودي چنين سيستمي اين است كه طبق استاندارد ، ارسال كوته پيام به طور مستقيم صورت نمي گيرد. بلكهSMSC به عنوان واسط ميان مبدأ و مقصد ، پيام هاي كوتاه را از فرستنده دريافت كرده و به گيرنده تحويل مي دهد. در حقيقت وظيفه ‹‹ ذخيره و ارسال ›› ( store and forward) كوته پيام ها را برعهده دارد».

 ( سايت مخابرات ایران  ،1385 )

« تاسیسات فنی اس.ام.اس در ایران با تاخیر فراوان، در اواخر سال ۱۳۸۱ شمسی (اوایل سال ۲۰۰۳ میلادی) در شرکت مخابرات راه‌اندازی شد و از آن پس با شتابی فزاینده رشد و گسترش پیدا کرد. به حدی که به عنوان مثال تنها ظرف ۶ روز از ۲۹ اسفند ۱۳۸۴ تا ۶ فروردین ۱۳۸۵، ۱۷۵ میلیون اس ام اس به قیمت تقریبی دو میلیارد تومان، به نواحی مختلف کشور ارسال شد. از این میان تنها سهم روز اول سال ۸۵ بیش از ۳۰ میلیون پیام کوتاه بوده است.

فزونی شمارگان اس.ام.اس‌های ارسالی به خوبی بیانگر میزان محبوبیت این وسیله ارتباطی در ایران است، اما پیش از آنکه به علل محبوبیت آن بپردازیم لازم است از بحث آمار و ارقام کمی فاصله گرفته و تا حد مقدور به محتوای اس ام اس های رد و بدل شده در ایران توجه كنيم».( شوقی ، 1385 : 15)

۳-دوربين عكاسي و فيلمبرداري

 

 تلفن همراه نسل هاي جديد ، امكانات عكاسي تا 10 مگاپيكسل را امروزه براي كساني كه دوربين عكاسي همراه جهت ثبت لحظات و خاطرات مي خواهند فراهم آورده است و از طرفي ديگر دوربين فيلمبرداري تلفن همراه با قابليت ضبط فيلم اين امكان مناسب جهت بهترين بهره  برداري را از تمامي لحظات در كنار خانواده ، همكاران و.... ثبت نمايد.

 

 

4-       امكان ارسال عكس و فيلم

 

« در كشورهاي پيشرفته نوعي سـرویس جـدید اخیرآ ارائه شده است که به دارندگان این گونه گوشی ها امکان تغییر آن وضع را خواهد داد سرویس Radar ارائه شده توسّط شرکت جدید التأسیسTiny Pictures با این هدف طرّّاحی شده است که عکس هائی را که توسّط دوربین های تلفن های همراه شما گرفته می شود به یک کانال ارتباطی خوب با دوستانتان تبدیل کند مدیر اجرائی پروژهء Radar، جان پویسون1 می گوید او زمانی متوجـّه وجود بازاری پررونق برای این کالا شده است که در بخش توسعه و تحقیقات شرکت Sony Mobile در ژاپن، کار می کرده او می گوید، "با نگاهی به دینامیسم اجتماعی، ما در یافتیم که دوربین های نصب شده روی گوشی های همراه در واقع ابزار هائی ارتباطی هستند، نه صرفآ دوربین هایی دیجیتال به نظر او، ایده ای که در پس طرّاحی Radar خوابیده این است که به جای اینکه به گرفتن عکس هائی با کیفیـّت پائین با دوبین گوشی خود کفایت کنیم، و آنگاه آنها را روی کامپیوتر شخصی (PC) خودمان آپلــود کنیــم، بتوانیم به همــان راحتــی که با دوستانمان تمــاس تلفنــی می گیریم، یا برایشان SMS می فرستیم، با آنــها ارتباط سریع تصویری داشته باشیم مشترکین این سرویس می توانند پس از گرفتن عکس هایشان آنها را از طریق کد Radar خود و یک کانال اختصاصی با استفاده از گوشیشان به گوشی هر دوستی که بخواهند، یا e-mial او، ارسال کنند.همچنین تمام کاربران دیگری که از سیستم Radar استفاده می کنــند و از طــرف گیــرنده عکــس مجــاز شنــاخته می شــوند نیز خــواهند تــوانست عکــس ها را، چــه روی اینتــرنت و چــه روی گوشی هایشان ببینند، به آنها پاسخ دهند، یا در موردشان مطلب بنویسند پویسون می گوید، "این کار به همان سادگی عکس گرفتن با گوشی همراه است. دوستان شما خواهند توانست لحظه ای پس از گرفتن عکس ها آنها را مشاهده کنند" به نظر او امتیاز استفاده از Radar صرفآ در ارسال عکس ها نیست، بلکه در فراهم آوردن امکان ارتباط آنی است وی می افزاید: "در این سرویس به اشتراک گذاردن عکس هایتان با دوستانی که برایتان اهمیّت دارند بیش از کیفیّـت عکس ها مدّ نظر است. کانال ویژهء من همچنین مثل روز شمار مصوّر زندگی من است. عکس ارسالی ممکن است از سفرهء ناهار امروز من باشد، یا هر چیز دیگری که فکرش را بکنید. در مجموع این عکس برای به اشتراک گذاردن یک لحظه از زندگی من با یک یا چند دوست گرفته شده است پویسون بلافاصله خاطر نشان کرد، Radar" قرار نیست چیزی شبیه ارائهء عکس های شما روی «وبلاگتان» باشد " وی افزود، "ما فکر می کنیم این سرویس بیشتر مربوط به استفادهء مناسب از تکنولوژی مدرن ارتباطات باشد تا هر بخش مرتبط با عکـّاسی، مثل وبلاگ تصویری. این یعنی برقراری یک ارتباط نزدیک و خصوصی. "برای فهم بهتر امکانات این سرویس شما می توانید به تشکیل یک گروه مشترکین پیام های فوری تصویری فکر کنید." پویسون می گوید Radar همچنین پیشگام انقلابی در زمینهء تاریخ عکاسی است، چون آنی بودن تکنولوژی دوربین های Polaroid را با سادگی استفاده از دوربین های گوشی های همراه در هم می آمیزد، و در عین حال امکان اشتراک جمعی و آنی عکس ها را برای نخستین بار فراهم می آورد. وی می افزاید: "این در واقع گسترش دامنهء اهداف عکـّاسی است. شما اکنون امکان به اشتراک گذاردن عکسی را که گرفته اید بطور آنی، نه تنها با دوستان نزدیکتان، بلکه با مردم سراسر جهان، پیدا کرده اید!" ».

( خلیقی ،1385: 13)

 

 

 

5-       دريافت امواج راديو ، تلويزيون و ماهواره

 

بيشتر تلفن هاي نسل جديد امواج راديويي را دريافت مي كنند. در اوايل سال 2006 سرويس پخش تلويزيوني رور تلفن همراه در انگلستان راه اندازي شد اين سويس در حقيقت به هزاران شركت فراهم كننده محتواي ويديويي در دنيا امكان مي دهد برنامه ها و كليپ هاي خود را از طريق اين مجراي ارتباطي جديد به دست مشترياني در كشور برسانند.

در اواخر سال 2006 نيز 90ميليون كاربر تلفن همراه قادر به تماساي تلويزيون هاي ديجيتال شدند پخش كننده هاي تلويزيوني نيپون ، فوجي و تي وي آساهي از جمله شركت هايي هستند كه قراردادهايي را با شركت تلفن امضا، كرده اند».      ( سايت بي بي سی ۲۰۰۶)

 

 

 

6-       رايانه ( قابليت و كاركرد هاي رايانه را دارد )

 

« بازار نرم افزار گوشی های هوشمند داغ تر می شود برای فروشندگـان نرم افزار، بازار گوشی های هوشمند دارد کم کم همان اهمـیّت و ارزشی را پیدا می کند که روزی کامپبوترهای رومیزی شخصی و لپ تاپ ها داشتند این امر ناشی از آنست که گوشی های هوشمند بیش از آنکه تلفن باشند به کامپیوترهای کوچک جیبی – از نوع خود – دارند شبیه می شوند آنچه به دارندگان این گوشی ها امکان بهره مندی از این دنیای امکانات متــنوّع را مــی دهــد آشنائی با سیستم های آنها، مجمــوعه برنامه های کاربردي گوشی ها، و امکانات و عملکرد هائی است که به کاربران امکان استفاده آسان از این ماشین های هوشمند را می دهد در مورد کامپبوترهای رومیزی و لپ تاپ ها، نرم افزار ها و سیستم های عامل، عمدتآ ویندوز، Mac OS، و یا در مواردی Linux است. معادل اين سیستم عامل ها در مورد گوشي های هوشمند سيستم عامل  است که توسط کنسرسیومی به همين نام متشکل از سازندگان نرم افزار های ارتباطات راه دور، متشکــّل از Nokia، Sony-Ericsson ساخته شده است. چند غول تکنولوژی دیگر در اين حوزه شامل Palm PCs است که سيستم عاملي معروف به Palm را مي سازد ، یا Windows for Pocket PC ، iMate و غیره دیگر چه انتظاری دارید؟ صاحبان کامپبوترهای شخصی به ندرت تنها با OS و نرم افزار های استاندارد دیگری که برای کارهای اداری طرّاحی شده، مثل برنامه های مختلف Word، صفحه هائی که قابل گسترش در محیط های مختلف هستند، و امکان ارسال e-mail راضی می شوند این گونه برنامه ها می توانند از انواع پیشــرفته تری مانند Adobe Photoshop، یا همانند ساز کابین خلبان، و غیره باشند. آنها همچنین می توانند از انواع ساده تری، مثل WinZip، برنامه های ضدّ ویروس، نرم افزار هائی برای تغییر نام خودکار اسم فایل ها، صدا ساز ها و غیره را شامل بشوند استفاده کنندگان از گوشی های هوشــمند نیــز وضع مشــابهی دارنــد. آنــها بــه نــدرت با آنچــه فروشنــدگان گوشــی در اختیارشان قرار می دهند – يعني صرف سيستم عامل - راضی می شوند. بــازی های اضافــی، نــرم افزارهائی که از داده هـــای آنها پشتیبــانی کنـــند، برنــامه های امنیــّتی باز هم پیشرفته تر برخی از نرم افزار های پیشنهادی طرّاحان دستهء سوّمی هستند، که به آسانی روی شبکهء اینترنت در اختیار عموم هستند کسانی که از گوشی های هوشمندشان برای ارسال e-mail استفاده می کنند دریافته اند امروز نصب یک سیستم خوب ضدّ ویروس روی گوشی آنها همانقدر مهمّ است که نصب آن روی کامپیوتر رومیزی اهمیّت دارد در واقع، ویروس ها می توانند گوشی ها را هم آلوده کنند. من نرم افزار جالبی پیدا کرده ام که روزی وری گوشی هوشمنــدم داونــلود و نصــب شد، و می تواند جلوی ورود SMS ها از طرف کــسانی که نام هایشان در دفتر تلفن گوشی من نیست را بگیرد».( خلیقی ،12: 1385)

 

 

7-       وسيله اتصال به شبكه اينترنت

 

شركتهاي تلفني با كمال تعجب دريافتند كه به كارگيري و ايجاد شبكه اينترنت و شبكه جهاني وب جهان گستر كه يكي از جنبه هاي مهم آن، چند منظوره اي بودن آن است، با بهره گيري كاملا جديد از ارتباطات تلفني،به طور روزافزون و با سرعت زيادي در حال شكل گيري است. اين پديده به خاطر اين نيست كه شركتها اين كاربرد جديد را ارائه كرده اند و يا براي آن تبليغ مي كنند،بلكه اين پديده به خاطر عدم علاقه و بي تفاوتي آنها است. اين كاربرد،تاكنون بزرگترين تغيير تأثيرگذار در صنعت مخابرات را در اواخر سالهاي 1990 ايجاد كرده و نوع رونق و پيشرفت نيز بوده است و همچنين نوعي تهديد محتمل به حساب مي آيد. اين كاربرد بر شبكه هاي تلفني و نظامهاي قيمت گذاري فشار مي آورد ولي اين كاربرد فرصتهاي جديدي را نيز مي آفريند. رشد شبكه اينترنت به شركتهاي تلفني اين فرصت را مي دهد كه نقشي جديد داشته باشند و خدمات جديد ارائه كنند. .

 

( جهانگرد ٬ ١٣۸۴: 57)

 

 

8-       ردياب الكترونيكي GPS(سيتم تعيين موقعيت جهاني)

Global Position System

بعضي از شركت هاي تلفن همراه با قرار دادن فناوري GPS روي گوشي ها كاربران را قادر به نقشه خواني و تعيين موقعيت جهاني خود شوند . مكان مورد نظر خود را بيابند و نسبت موقعيت شان با آن مكان را بدانند.

 ( سايت بي بي سي ، 2006)

 

 

 

9-       بازيهاي سرگرم كننده

 

اجراي بازي هاي سرگرم كننده روي گوشي هاي تلفن همراه از ديرباز مورد علاقه كاربران بوده ودر زمينه بازيهاي كامپيوتري تحولات جديدي روي گوشي ها صورت گرفته است. در واقع آنچه كه امروزه تحت عنوان قابليت اجراي بازي ها روي گوشي ها مي شناسيم تركيبي از تي وي گيم و آتاري است.

( سايت بي بي سي ، 2006)

 

 

 
 
the best java games Crazy Football 2006

the best java games Pinups Jam

the best java games Teachers the best java games Quest for Alliance 2 -...

 

10 - تبلیغات بازرگانی و سیاسی

بیشتر کشورها از تلفن همراه در جهت پیشبرد اهداف سیاسی و اقتصادی خود استفاده می کنند لذا در ایران نیز کاربران از طریق اس ام اس تبلیغات بازرگانی سازمان های مختلف دریافت می کنند.

 

 

 ۱۱- ساير خدمات

 

« گوشي های همراه روز به روز هوشـمند تـر می شـوند، و مثـلا امروز از بعضـی گوشـی هـا مـی توان برای پرداخت کرایهء اتوبوس فقط با تکان دادن آن استــفاده کــرد! یــکی از نــو آوری های دیگری که در این زمینه جلب توجــّه می کند MotoWallet شرکت موتورولاّست که به کمک آن می توانید حساب های بانکی و اعتباری خود را کنترل کنید». ( خلیقی ،1385: 13)

 

« امروز مراكز ديني هم در عالم مسيحيت و هم در عالم اسلام از ظرفيت هاي موبايل براي پيوند روزمره فردي با كاربران موبايل استفاده مي كنند. كاتوليك ها با اعلام علاقه به دريافت پيام هاي معنوي، بصورت روزانه "پيام هاي معنوي دريافت مي كنند. مثلا در ايرلند با تماس با شماره 53141 اين امكان فراهم مي شود كه 10 دقيقه پيام هاي مذهبي را به صورت صوتي گوش دهند. در تايوان، از تصوير مذهبي براي صفحه اصلي موبايل گرفته تا صداي زنگ موبايل و پيام هاي ديني ظرفيت سازي شده است و يا مسلمانان در سراسر جهان با استفاده از موبايل اف7100 كه توسط كمپاني ال جي كره جنوبي طراحي شده، امكان اعلام اوقات نمازه براي 500 شهر جهان فراهم شده است.

ديني شدن موبايل به قلمروهاي ديگر نيز توسعه پيدا كرده است. جهت قبله و امكان پرداخت صدقات و كمك هاي مالي مثل خمس و زكات توسط موبايل فراهم شده است. مثلا صدقه روزانه كه توسط موبايل صورت مي گيرد و روي قبض موبايل منعكس مي شود . پخش اذان نماز كه قابل انطباق با اكثر كشورهاي جهان هست، نيز كاركردهايي را در موبايل هاي جديد بوجود آورده است كه اين تكنولو‍ژي را ضمن اجتماعي بودن، فرهنگي بودن، اقتصادي بودن، تبديل به يك "صنعت ديني" نيز نموده است».

( عاملی ،1385: 3)

 

منابع:

  1. خلیق ، محمد رضا ، مقاله : تکنولوژی در خدمت ارتباطات ،روزنامه جام جم، ضمیمه کلیک ، 22 مرداد 1385
  2. سایت بی بی سی فارسی سال 2006.
  3. سايت مخابرات ایران   http://www.irantelecom.ir. ، سال1385 .

  4. شوقی ، رضا ، مقاله : تحلیل جامعه شناختی پدیده اس ام اس ایرانی ، هفته نامه عصر ارتباط ، خرداد 1385

  5. عاملی ، سعید رضا ، مقاله فردگرایی جدید و تلفن همراه : تکنولوژی فردگرایی و هویت ، کتابخانه دانشگاه تهران ، شماره133 /8543  سال 1385.

  6. جهانگرد ، نصراله ، زوال فاصله ها ، دبیرخانه شورای عالی اطلاع رسانی، سال 84

   

+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |

«كاستلز: اهميت ارتباطات تلفن همراه از تلويزيون بيشتر است»

 

آلوين تافلر با نوشتن كتاب موج سوم و شوك آينده پيش بيني هايي را درباره ماهيت در حال تحول جامعه جهاني ابراز كرد كه زاويه ديد جديدي در اختيار خواننده مي گذارد تازه ترين كتاب وي كه با همكاري همسرش نوشته شده است، «ثروت انقلابي: چگونه آفريده مي شود و چگونه زندگي ما را تغيير خواهد داد» نام دارد و خاطر نشان مي سازد كه تكنولوژيهاي جديد در دو دهه اخير تأثيرات بسياري بر زندگي ما داشته اند و تا حدي سبك زندگي را تغيير داده اند. علتش شايد اين باشد كه افراد به دليل رشد فناوري هاي اطلاعاتي هر چه بيشتر بازتابي تر شده اند درجه بازانديشي شان بيشتر شده است در واقع ما در جامعه اي هستيم كه شرايط زندگي ما در آن به نحو روز افزون محصول كنش هاي خود مان مي باشد.

در عصر ارتباطات تكنولوژي و رشد فناوري ديجيتالي موجب تغييرات شگرفي در وسايل ارتباطي و نحوه انتقال پيام گرديده است و اين فناوري ها در دنياي ارتباطات و اطلاعات رقيبي براي اشكال مختلف ارتباطات سنتي بوجود آورده است. تكنولوژي هاي ارتباطي جديد داراي نقش و ويژگيهاي خاص خود و حاصل يك ايدئولوژي،  فرهنگ و ساخت ادبي ارتباطي هستند كه از جهاتي نسبت به فضاي سنتي ارتباط ممتاز و متنوع مي باشد. تلفن همراه به عنوان يك وسيله ارتباطي در ابتدا مانند تلفن ثابت با اين تفاوت كه هميشه همراه انسان است در نظر گرفته شده بود اما  اثرات نوع جديد تلفن هاي همراه كه به «نسل سوم»(Third Generation) معروفند متفاوت خواهد بود چون هم سمعي و هم بصري مي باشد.

 افزايش تلفن هاي همراه و گوناگوني خدمات و تبيليغات وابسته به آن،‌ دگرگوني هاي اجتماعي گسترده اي را به دنبال خود آورده است.كه امروزه موفقيتي براي اين رسانه مشاهده مي شود كه به هيچ وجه در ابتدا قابل پيش بيني نبود بعضي از كارشناسان رسانه در توصيف وضعيت امروز و فرداي رسانه ها با لحني مبهم درباره مديريت تلفن همراه بر دهكده جهاني سخن مي گويند اما ويژگيها و كاركردهاي تلفن همراه رفته رفته آن را به يك Supermulti Media تبديل خواهد نمود با توجه به كاركردهاي تلفن همراه نظير: دوربين عكاسي و فيلم برداري،‌ ارسال و دريافت پيام، سرعت انتقال پيام، امكان ارسال عكس و فيلم،‌ ضبط خبرنگاري، دريافت امواج راديو و تلويزيون،‌ رايانه(قابليت و كاركردهاي يك رايانه را دارد) ٬ اتصال به شبكه  می باشد.

+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |

از نگاه جامعه شناسان دنياي امروزي به ارتباط مستمر يا كنش متقابل ميان مردمي كه بسيار جدا از يكديگرند وابسته است . اما اگر ما تا اين اندازه به ارتباط از راه دور وابسته نبوديم ، تعليم وتربيت به صورت توده گير نه ضروري بود و نه ممكن . در فرهنگهاي قديمي بخش اعظم دانش موجود آن چيزي بود كه يكي از انسان شناسان ، به نام كليفورد گرتس ، دانش محلي ناميده است .
سنتها در اجتماع محلي انتقال مي يافت و اگر چه انديشه هاي كلي فرهنگي به تدريج در مناطق وسيعي منتشر مي گرديد ، فرايندهاي انتشار فرهنگي ، طولاني ، كند و ناپيوسته بود . امروز ، ما در " كل جهان " زندگي مي كنيم به شيوه اي كه براي ژا پل ديديون ، يا هر كسي كه قبل از حدود سال 1800 زندگي مي كرد كاملا غير قابل تصور مي بود . ما از اوضاع و رويدادهاي هزاران مايل دورتر آگاهيم _ ارتباط الكترونيكي چنين آگاهي اي را تقريبا در هر لحظه فراهم مي كند . تغييرات در انتشار اطلاعات ، و در تكنولوژي هاي اطلاعات ، همانند هر جنبه توليد صنعتي بخشي از توسعه جوامع امروزي است . در قرن بيستم ، حمل ونقل سريع و ارتباط الكترونيكي انتشار جهاني اطلاعات را بسيار شدت بخشيده اند.
 رسانه هاي همگاني ( روزنامه ها ، مجلات ، سينما و تلويزيون ) اغلب در ارتباط با سرگرمي در نظر گرفته مي شود ، و بنابراين در زندگي اكثر مردم نسبتا كم اهميت قلمداد مي گردد. چنين ديدگاهي كاملا گمراه كننده است .
ارتباطات همگاني در بسياري جنبه هاي فعاليتهاي اجتماعي ما دخالت دارد . براي مثال ، معاملات پولي اكنون اساسا بر پايه مبادله اطلاعاتي قرار دارد كه در كامپيوترها نگهداري مي شود . حساب بانكي توده اي از اسكناس نيست كه در گاو صندوق نگهداري شود ع بلكه ارقامي است كه روي برگ حساب چاپ شده و در كامپيوتر ذخيره مي شود . هر كس كه از كارت اعتباري استفاده مي كند به يك سيستم بسيار پيچيده اطلاعاتي متصل مي شود كه با وسايل الكترونيكي ذخيره شده و انتقال مي يابد . حتي وسايل سرگرمي مانند روزنامه ها يا تلويزيون تاثير فراگيري برتجربه ما داند . اين امر تنها به اين علت نيست كه آنها بر نگرشهاي ما به شيوه هاي خاصي تاثير مي گذارند ، بلكه از آن روست كه انها وسيله دسترسي به اطلاعاتي هستند كه بسياري فعاليتهاي اجتماعي به ان بستگي دارد . تنها يك فرد تارك دنيا ، ممكن است به طور كامل از رويدادهاي خبري كه بر همه ما تاثير مي گذارد بركنار باشد كاملا مي توان گمان كرد كه تارك دنياي قرن بيستم هم يك راديو داشته باشد !
 
الف )  دنيس مك كويل  و " نظريه ميانجي ميان رسانه و جامعه " 
در نگاه دنيس مك كوايل " نظريه ميانجي رسانه و جامعه "  و نظريه ” جايگزين رسانه و جامعه "  و نظريه “ جامعه توده وار ” با بر شمردن پيش فرضهاي نظريه ميانجي و خصايص آنها ، و با الگوي روابط اين نظريه ، رسانه ها را بيش تر وابسته به نهادهاي سياسي ، اقتصادي ، حقوقي و … مي دانند تا كنترل كننده آنها .
« دنيس مك كويل با تاكيد بر روابط متقابل نهادهاي سياسي ، اقتصادي و حقوقي ، اصول حاكم بر روابط رسانه و جامعه را چنين بيان مي كند :
1 – فلسفه و هنجارهاي حاكم بر فعاليت رسانه ها كه نشات گرفته از پيش فرضهاي ايدئولوژيك است .
2 – قوانين رسمي كه برخي محدوديت ها را براي رسانه ها ايجاد مي كند .
3 – مناسبات اقتصادي حاكم بر فعاليت رسانه ها
4 – پيوندهاي غير رسمي بين رسانه ها و نهادهاي آموزشي ، فرهنگي ، ديني و …
5 – رسانه ها به عنوان نقطه عطف مشترك انواع تجربيات جداگانه و هماهنگ كننده اطلاعات تجربيات و معارف مخاطبان
در خصوص نظريه جايگزين رسانه ها و جامعه ، مك كويل با ترسيم الگويي كه از دو تن از جامعه شناسان به نام  “ بارل ” و “ مورگان ” اقتباس نموده سه بعد “ قدرت ” و سلطه گري در مقابل كثرت گرايي “          " تغيير ” ( رسانه به عنوان محرك ، در مقابل جامعه به عنوان محرك ) و “ گرايش گريز از مركز ( متمايل به مركز رسانه ها ) را تشريح مي كند .
مك كويل در تحليل گرايش هاي متمايل به مركز رسانه ها ( نقش رسانه ها در تقويت و استحكام ارزش ها و باورهاي موجود ) و گريز از مركز رسانه ها ( نقش رسانه ها در تضعيف ارزش هاي موجود و نوگرايي و امروزي شدن ) اذعان مي دارد كه از برخورد اين دو بعد چهار موضع نظري با وجود مثبت و منفي به وجود مي آيد :
1 – گرايش متمايل به مركز رسانه ها در وجه مثبت بر وحدت بخشي و يكپارچه سازي رسانه ها تاكيد مي كند و در وجه منفي بر كنترل و دخل و تضعيف ارزش ها .
2 – گرايش گريز از مركز رسانه ها در وجه مثبت بر نوگرايي ، آزادي خواهي و تحرك اجتماعي رسانه ها تاكيد مي كند و در وجه منفي بر انزوا ، از خود بيگانگي و تضعيف ارزش ها تاكيد مي كند .

ب ) نظريه جامد توده وار
قبل از بررسي و تحليل نظريه جامعه توده وار به تعريف مفهوم توده و توده رسانه مي پردازيم واژه كليديMass   را نمي توان بصورت ساكن و غير مواجه بودن با فضاي اجتماعي و ابعاد آن تعريف كرد . مهمترين ويژگي اين واژه دو پهلو بودن و تناقض دروني آن است . در تفكر اجتماعي اين واژه ، هم معناي كاملاً مثبت و هم معنايي كاملاً منفي داشته و هر دوي اين معاني نيز حفظ شده است .
وجه منفي آن از گذشته به توده غوغاگر و اوباش اطلاق مي شده است . به ويژه توده مردم جاهل و بي اعتنا به قانون . در اين نگاه ، در اين تعريف واژه توده فرهنگ ، هوش و حتي خردمندي وجود ندارد .
اما در معناي مثبت و مشخصاً‌ در سنت سوسياليستي ، از واژه “ توده ” مردم معمولي و زحمت كشي كه براي تحقق اهداف جمعي سازمان يافته اند استنباطي مي شود . وقتي كميت زياد بار مثبت داشته باشد اين واژه نيز معناي مثبت مي يابد مثلاً حمايت توده اي ، يا جنبش توده اي و اقدام توده اي و غيره ، جدا از ارجاع به تعداد زياد در هر دو معناي مثبت و منفي ، نكته مهم در اين است كه اين مجموعه عمل كننده عليه سركوب مي شود يا اينكه به نظم مستقر و موجود خدمت مي كند . اين تفاوت در ارزش گذاري ، چه حال و چه در گذشته هميشه بستگي به موضع گيري و عقيده داشته است .
دليل استفاده از از واژه Mass در Mass communication ( ارتباط جمعي ) توليد انبوه و پر شمار تعداد زياد مخاطباني است كه به رسانه هاي جمعي دسترسي دارند ، همچنين يك معناي اصيل واژه Mass ، مجموعه اي بي شكل است كه تميز دادن اجزاي آن از يكديگر بسيار دشوار است . در فرهنگ ، Mass به صورت زير تعريف شده است : “ مجموعه اي كه در آن فرديت از ميان رفته است ” اين معنا بسيار نزديك به استنباطي است كه جامعه شناسان از اين واژه دارند ، به ويژه آنگاه كه به مخاطبان رسانه هاي جمعي اطلاق مي شود .
از نگاه هربرت بلومر جامعه شناس معاصر آمريكايي صاحب نظر مكتب كنش متقابل در تعريف اوليه “ توده ” با استفاده از فرق هايي كه ساير انواع جمع هايي كه در زندگي اجتماعي يافت مي شود . به ويژه گروه ، انبوه خلق و همگان دارد ارائه مي كند .
در يك گروه كوچك ، همه اعضا يكديگر را مي شناسند ، بر عضويت مشتركشان در گروه آگاهي دارند . ارزش هايشان مشترك است . نوعي ساختار روابط دارند كه در طول زمان نسبتاً پايدار است و در خدمت هدف خاصي است . “ انبوه خلق ” بزرگ تر است ، اما هنوز محدود به حدودي قابل مشاهده و جايي مشخص است هر چند انبوه خلق موقتي است و به ندرت دوباره با همان تركيب اوليه تشكيل مي شود . البته احتمال مي رود كه هويت و روحيه مشترك بالايي وجود داشته باشد اما معمولاً تركيب اخلاقي و اجتماعي آن ساختار و نظم معيني ندارد . البته انبوه خلق مي تواند دست به عمل بزند اما اغلب اعمالش خصلت انفعالي ، عاطفي و غير عقلاني دارد .
نوع سومي كه هربرت بلومر “ همگان ” مي خواند كه بسيار بزرگ ، پراكنده و پايدار است معمولاً حول موضوع يا هدف مربوط به زندگي عموم مردم تشكيل شده و هدف اوليه اش پيش برد منافع يا عقيده اي خاص و تحقيق دگرگوني سياسي است . “ همگان ” عنصري اساسي در نهاد سياسي دموكراتيك و مبتني است بر آرمان برخورد عقايد در چارچوب يك نظام سياسي باز و غالباً از بخش هاي آگاه تر جامعه تشكيل مي شود . پيدايش “ همگاني ” از نگاه مشخصه نظام هاي دموكراسي ليبرال مدرن بوده و با ظهور روزنامه حزبي يا بورژوا در پيوند بوده است .
نظريه جامعه توده وار بر وابستگي متقابل نهادهايي كه اعمال قدرت مي كنند و در نتيجه به يگانگي رسانه ها با منابع قدرت و اقتدار اجتماعي تاكيد دارد . احتمال دارد كه محتوا به منافع سياسي و اقتصادي صاحبان قدرت خدمت كند ، البته از رسانه نمي توان انتظار داشت كه تعريفي انتقادي يا جايگزين از دنيا ارائه كند . اما گرايش رسانه ها به اين است كه به مردم ياري دهد تا خود را با سرنوشت خويش سازگار كنند .
از رسانه ها انتظار مي رود كه تصويري از جايگاه مردم در كل جامعه ارائه دهند . ابزاري باشند ، براي استراحت و منحرف كردن توجه از مشكلات و فرهنگي در اختيار مردم قرار دهند كه با زندگي واقعي شان سازگار باشد ؛ زندگي اي كه معمولاً با و تفريح يكنواخت ، تحت سلطه بوروكراسي بودن ، انزوا يا دنياي خصوصي خانوادگي ، رقابت و مشاركت و همبستگي بسيار نازل با جامعه ، همراه است . در اين نظريه رسانه ها را هم علت جامعه توده وار مي داند و هم عاملي كه به اين نوع جامعه استمرار مي بخشد زيرا تصويري كه رسانه از جهان ارائه مي دهد ، جايگزيني براي جهان واقعي و محيطي كاذب و ابزاري توانا براي دخل و تصرف در اذهان عمومي و البته همچنين كمكي براي بقاي رواني در شرايط دشوار .
نظريه جامعه توده وار نه تنها بدبينانه بلكه هم غير آزمون پذير و تبييني تام و تمام غير نسبي مي باشد . اين انديشه آميزه اي از انديشه انتقادي برگرفته شده از چپ سياسي و نوستالژي عصر طلايي اجتماعات مدني و دموكراسي .

پ ) ماركسيسم
هر چند كه خود ماركس ، از ميان رسانه ها ، فقط مطبوعات را مي شناخت ، آن هم در زماني كه هنوز تبديل به يك رسانه جمعي مؤثر نشده است ، اما كاملاً امكان دارد كه رسانه هاي مدرن را بر اساس انديشه هاي او تحليل كنيم .
رسانه ها نيز نوعي از وسايل توليداند كه از قانون مندي هاي خاص نظام توليد سرمايه داري صنعتي ، يا عوامل توليد و روابط توليد معين پيروي مي كنند . به احتمال زياد اين رسانه ها در مالكيت يك طبقه سرمايه دار انحصاري ، كه در سطح ملي يا بين المللي سازمان يافته تا به منافع اين طبقه خدمت كند ، قرار دارند و با استثمار مادي كارگران فرهنگي و مصرف كنندگان به چنين كاري مبادرت مي ورزند . از نظر ايدئولوژيكي نيز وظيفه آنها نشر افكار و جهان بيني هاي طبقه حاكم و رد انديشه هاي جايگزين ديگري است كه ممكن است به دگرگوني يا رشد آگاهي طبقه كارگر از منافع خود و جلوگيري از تبديل شدن اين آگاهي به مخالفت فعال و سازمان يافته سياسي بينجامد . پيچيدگي اين مدعا منجر به اين شده كه سه نوع نظريه الهام گرفته از ماركسيسم در مورد رسانه هاي مدرن داشته باشيم ، نظريه اقتصادي سياسي ، نظريه انتقادي و نظريه هژموني رسانه ها ، از اين ميان ، نظريه اول به سنت ماترياليستي ماركسيستي وفادارتر است زيرا بر عوامل اقتصادي تاكيد دارد اما دو نظريه ديگر بيشتر به عوامل ايدئولوژيكي ( روبنايي ) پرداخته اند .

پ – 1 ) نظريه اقتصاد سياسي رسانه
دغدغه ما از احياي اصطلاح قديمي نظريه اقتصاد سياسي رسانه ، مشخص كردن رهيافتي است كه بيش از محتواي ايدئولوژيكي رسانه ها بر ساخت اقتصادي 6 رسانه ها تاكيد دارد و با پذيرش وابستگي ايدئولوژي به زير بناي اقتصادي ، تحقيقات را به سوي تحليل تجربي ساختار مالكيت رسانه ها و عملكرد نيروهاي بازار سوق مي دهد . از اين نقطه نظر ، نهاد رسانه را بايد بخشي از نظام اقتصادي دانست كه البته پيوندي تنگاتنگ با نظام سياسي دارد . ويژگي غالب معرفتي را كه رسانه براي جامعه و درباره جامعه توليد مي كند ، تا حد زيادي مي توان با ارزش مبادله انواع گوناگون محتوا ، تحت شرايط فشار براي گسترش بازار و همچنين با منافع پنهان اقتصادي صاحبان و تصميم گيرندگان آن توضيح داد . اين منافع به لزوم سودآوري فعاليت رسانه اي و سودآوري ساير بخش هاي تجارت به عنوان نتيجه گرايش ها و فرايندهاي انحصاري ادغام افقي و عمودي ناشي از آن مربوط مي شود .
پيامد آن را مي توان در كاهش منابع رسانه اي مستقل ، تمركز در بازارهاي بزرگ ، اجتناب از خطر كردن ، غفلت از بخش هاي كوچكتر و فقيرتر مخاطبان بالقوه مشاهده كرد . آثار نيروهاي اقتصادي تصادفي نيست ، اما مستمراً در جهت حذف “ … آن صداهايي عمل مي كنند كه فاقد قدرت يا منابع اقتصادي هستند … منطق پنهان هزينه منظماً در جهت تثبيت موقعيت گروه هايي كه از قبل در بازارهاي رسانه هاي جمعي جا افتاده اند و حذف گروه هاي فاقد سرمايه لازم براي ورود موفقيت آميز به بازار عمل مي كند . پس صداهايي كه باقي مي مانند عمدتاً به كساني تعلق دارد كه احتمال كمتري دارد كه توزيع ثروت و قدرت موجود را مورد انتقاد قرار دهند .
بر عكس ، آناني كه بيشترين احتمال مبارزه جويي از سوي آنهاست قادر به بيان عمومي نارضايي يا مخالفت خود نيستند زيرا منابع كافي براي برقراري ارتباط مؤثر بر گروههاي وسيع مخاطب را در اختيار ندارد ”
وجه مثبت اصلي اين رهيافت در توانايي آن براي ارائه احكام آزمون پذير تجربي درمورد عوامل تعيين كننده بازار است ، هر چند كه اين عوامل متعدد هستند كه اثبات تجربي آنها بسيار دشوار است . يكي از وجه منفي نظريه اقتصاد سياسي اين است كه آن بخش هايي از رسانه ها كه تحت كنترل عمومي قرار دارند به سادگي نمي توانند در قالب عملكرد بازار آزاد تبيين شوند . هر چند كه اين رهيافت رسانه را فرآيندي اقتصادي مي داند كه حاصل اش عرضه كالايي است به نام محتوا ، اما نوع خاصي از رهيافت اقتصاد سياسي مدعي است كه محار رسانه در واقع توليد مخاطب است و نه محتوا . به اين معنا مي باشد كه رسانه ها توجه مخاطبان را به سمت آگهي دهندگان سوق مي دهند و به اين ترتيب رفتار مخاطبان رسانه ها را از طريق معيني تعيين مي كنند .

پ – 2 ) مكتب فرانكفورت و نظريه اقتصادي
نظريه پردازان مكتب فرانكفورت كار خود را در آلمان وايمار آغاز كرده اند و با به قدرت رسيدن نازي ها ، در كشورهاي ديگر به ويژه آمريكا پراكنده شدند . موضوعي كه توجه آنها را به خود جلب كرده بود شكست آشكار دگرگوني اجتماعي انقلابي بود كه ماركس از آن خبر داده بود . براي تبيين اين شكست به توان منديهاي روبنا ، به ويژه در شكل رسانه هاي جمعي و از اين رو به آن رو كردن فرايندهاي تاريخي دگرگوني اقتصادي توجه كردند . به يك معنا منظور آنها اين بود كه ايدئولوژي مسلط زيربناي اقتصادي را از راه تسليم و همسان سازي طبقه كارگر مشروط كرده باعث شده كه تاريخ “ مسير اشتباهي را طي كند ”
فرهنگ توده وار ، عمومي و تجاري شدن عمده ترين ابزار اين موفقيت سرمايه انحصاري است . كمابيش كل نظام توليد انبوه كالاها ، خدمات و انديشه هاي به نظام سرمايه داري پيش فروش شده است و همراه با آن پايبندي به عقلانيت ابزاري ، مصرف گرايي ، رضايت مندي هاي كوتاه مدت و افسانه “ بي طبقگي ” كاملاً جا افتاده است . كالا مهم ترين ابزار ايدئولوژيكي اين فرايند است ، زيرا به نظر مي رسد كه هنرهاي زيبا و حتي فرهنگ انتقادي و مخالف را مي توان به انگيزه سود و البته به بهاي از دست دادن قدرت انتقادي اش به خوبي به فروش رساند . مكتب فرانكفورت به وابستگي فرد و طبقه به تعريف تصاوير و ضوابط مجادله فكري مشترك در كل نظام باور دارد .
ماركوزه جامعه اي را كه با تمسك “ صنعت فرهنگ ” ايجاد شده است “ تك ساختي ” مي خواند . تاكيدي كه اين مكتب بر رسانه جمعي به عنوان سازوكاري قدرتمند براي جلوگيري از دگرگوني دارد استمرار يافته و سپس با رهيافت “ هژموني ” كه در زير شرح داده مي شود پيوند مي خورد ، اما بعدها “ منفي گرايي ” مكتب فرانكفورت و همچنين ” نخبه گرايي فرهنگي ” آن آماج انتقاد از سوي چپ قرار گرفت . به علاوه بايد به هم زماني اقبال عمومي به اين مكتب و نظريه جامد توده وار نيز توجه داشت .

پ – 3 ) نظريه هژمونيك رسانه
سومين مكتب تحليل رسانه در سنت ماركسيستي را مي توان با احتياط تحت عنوان كلي نظريه هژموني قرار داد . اصطلاح هژموني را گرايشي در مورد ايدئولوژي حاكم به كاربرده است . اين نظريه كم تر بر عوامل تعيين كننده اقتصادي و ساختي يك ايدئولوژي داراي جهت گيري طبقاتي تاكيد دارد . بلكه بيشتر برخورد ايدئولوژي ، اشكال بيان آن ، شيوه هاي دلالت و سازوي رهايي كه به كمك آنها اين ايدئولوژي استمرار مي يابد و شكوفا مي شود يعني متابعت بي چون و چراي قربانيان و موفقيت در تسخير و شكل دهي به آگاهي آنها ، اختلاف اين رهيافت با رهيافتهاي ماركسيسم كلاسيك و اقتصاد سياسي در اين است كه در اينجا ميزان استقلال ايدئولوژي از زير بناي اقتصادي بيشتر انگاشته مي شود .
ايدئولوژي به شكل تعريفي تحريف شده از واقعيت و تصويري از روابط طبقاتي يا با عبارات آلتوسر “ رابطه تخيل افراد با شرايط واقعي وجودشان ” از اين لحاظ مسلط نيست كه توسط طبقات حاكم به زور تحميل شده است بلكه سلطه آن به اين خاطر است كه داراي نفوذ فرهنگي آگاهانه و پايداري است كه به خدمت تفسير تجارب واقعي ، البته به صورتي پوشيده و در عين حال مداوم در مي آيد .
كوشش هاي نظري برخي متفكران ماركسيست به ويژه پولانزاس و آلتوسر به پالايش اين نظريه انجاميد و نگاه ها را به راه هاي باز توليد و مشروعيت بخشي روابط سرمايه داري بر اساس پذيرش كم و بيش داوطلبانه خود طبقه كارگر جلب كرده است . ابزار اين تلاش ها را پيشرفت تحليل نشانه شناسي و ساختاري با معرفي روش هايي براي كشف و استخراج معناي پنهان و ساختارهاي آن فراهم آورده است
.

تاثير رسانه و بخصوص تلويزيون در رفتار انساني از نگاه آنتوني گيدنز
تحقيقات وسيعي به منظور ارزيابي اثرات برنامه هاي تلويزيوني انجام شده است . بيشتر پژوهشها درباره تاثير تلويزيون به كودكان مربوط بوده است . كه اگر زماني را كه انها صرف تماشاي تلويزيون مي كنند و پيامدهاي احتمالي آن را از نظر اجتماعي شدن در نظر بگيريم ، به خوبي قابل درك است . سه موضوعي كه به طور معمول بيشتر از همه مورد بررسي قرار مي گير تاثير تلويزيون بر گرايش جرم و خشونت ، اثرات پخش اخبار و نقش تلويزيون در زندگي سياسي است .
گيدنز از تلويزيون به عنوان ابزاري زمينه ساز نگرشهاي اجتماعي نا م مي برد و اعتقاد دارد كه نفوزذ تلويزيون به عنوان يك وسيله فرهنگي نمي تواند چنان كه بايد بر حسب محتواي برنامه هاي ارائه شده ارزيابي گردد . تلويزيون به فراهم ساختن چارچوبهاي تجربه ، نگرشهاي كلي فرهنگي ، كه در درون آن افراد در جوامع امروزي اطلاعات را تفسير كرده و سازمان مي دهد كمك مي كند . تلويزيون در گسترش شكلهاي غيرمستقيم ارتباط در عصر حاضر به همان اندازه كتاب يا مجلات و روزنامه ها مهم است . تلويزيون شيوه هايي را كه افراد زندگي اجتماعي ، را تفسير كرده و نسبت به ان واكنش نشان مي دهند با كمك به نظم دادن تجربه ما از زندگي اجتماعي ، قالب برنامه ريزي مي كند. فرضهايي كه در پس خصلت كلي توليد و پخش تلويزيوني قرار دارند شايد از هرگونه برنامه خاصي كه نشان داده مي شود مهمتر باشند .
براي مثال ، تلويزيون به واسطه اهميتش در فراهم آوردن عرصه اي براي طرح مسائل و معرفي نامزدهاي انتخاباتي ، تا اندازه اي به تغيير ماهيت انتخابات امروزي كمك كرده است . به عنوان نمونه اي ديگر نمادهايي كه در پخش آگهي وجود دارند مكن است تاثير عميق تري بر رفتار اجتماعي داشته باشند تا
" پيامهاي " اعلام شده اي كه آگهي كنندگان مايل اند به مخاطبان خود انتقال دهند . بدين سان ، تفاوتهاي جنسي اغلب در آنچه در محيط يا زمينه يك برنامه آگهي تجارتي مي كذرد . به صورت نمادين در مي آيند و نه آنچه آشكارا به فروش مي رسد . در بسياري از آگهيها ، مردان از نظر ذهني و فيزيكي هوشيار به نظر مي رسند ، حال آنكه زنان در حالي كه به شيوه اي رويايي به دوردستها خيره شده اند نشان داده مي شوند  .
وسايل امروزي ارتباط همگاني نيز به همان اندازه در زندگي ما اهميت اساسي برخوردارند ، و علاوه بر فراهم ساختن بسياري از خدمات اطلاعاتي لازم ، امكاناتي براي خود _ روشنگري  و سرگرمي عرضه مي كنند . با وجود اين وسايل ارتباط همگاني در مجموع به انعكاس شيوه نگرش گروههاي مسلط در جامعه گرايش دارند . اين امر اساسا به علت سانسور مستقيم سياسي نيست ، بلكه از اين واقعيت ناشي مي شود كه مالكيت تلويزيون ، روزنامه ها ، بانكهاي اطلاعتي و غيره در دست افراد نسبتا معدودي متمركز گرديده است . چه كساني بايد وسايل ارتباط جمعي را كنترل كنند ؟ قشرهاي محروم تر چه تعدادي بكنند تا صدايشان شنيده شود ؟ اينها مسائل پيچيده و دشواري هستند ، كه با در نظر گرفتن سلطه تعداد معدودي از كشورهاي بر ارتباطات جهاني ، اكنون بعدب بين المللي يافته اند .

منابع :
1 _ مك كويل ، دنيس / درآمدي بر نظريه ارتباطات جمعي / پرويز اجلالي / مركز مطالعات رسانه ( تهران ) 1382 / چاپ اول .
2 _ ساروخاني ، باقر / جامعه شناسي ارتباطات / انتشارات روزنامه اطلاعات ( تهران ) / 
3 _ گيدنز ، آنتوني / جامعه شناسي / منوچهر صبوري / نشر ني ( تهران ) / چاپ ششم 1379 .

+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |

به نظر هابرماس، قابل انکار نيست که ما همواره شاهد بروز و تجلی قهر و خشونت هستيم، اما قهر جلوه ای کاذب از مناسبات انسانی است و نه ماهيت و سرشت واقعی آن. شناخت ژرف انديشانه‌ی بشر قادر است اين جلوه‌ی کاذب را تميز دهد و لااقل زمينه‌ی مساعد را برای حل و فصل مسالمت آميز اختلافات اجتماعی فراهم آورد، تا بدينسان حل قهرآميز منازعات زائد گردد .

بدون ترديد، يورگن هابرماس در حال حاضر مطرح ترين و پرآوازه ترين فيلسوف اجتماعی آلمان است. وی که به نسل دوم متفکران «مکتب فرانکفورت» (1) تعلق دارد، از نادر بازماندگانی است که سنت انديشه‌ی فلسفی اين مکتب را پس از بزرگان نسل اول و در رابطه با «نظريه‌ی نقدی» ادامه داده است .

هابرماس در سال 1929 در شهر دوسلدورف متولد شد. در بيست سالگی آغاز به تحصيل در رشته های فلسفه، روانشناسی و ادبيات آلمانی در دانشگاه های گوتينگن، زوريخ و بن نمود. از سال 1954 با سمت استادی در دانشگاه هايدلبرگ به تدريس فلسفه پرداخت. بين سالهای 1971 تا 1982 با سمت رياست انستيتوی ماکس پلانک به کار پژوهشی در زمينه‌ی تأثير دانش و فن بر زندگی اجتماعی مشغول بود. از سال 1983 مجددا" به تدريس فلسفه و اين بار در دانشگاه فرانکفورت پرداخت .

هابرماس تا کنون موفق به دريافت جايزه های علمی و فلسفی متعددی چون جايزه‌ی هگل، جايزه‌ی فرويد و جايزه‌ی آدورنو شده است. آوازه‌ی جهانی او نتيجه‌ی سالها استادی افتخاری در دانشگاه های معتبر آمريکا چون هاروارد است. بسياری از آثار و نوشته های او به زبانهای انگليسی، فرانسه و ساير زبانهای مهم دنيا ترجمه شده است و تأثير انديشه های او بر فلسفه‌ی معاصر و بويژه درايالات متحده‌ی آمريکا، طی سالهای گذشته انکارناپذير و در حال گسترش بوده است .

زبان فلسفی هابرماس، طبق سنت فيلسوفان آلمان پيچيده است. با اين حال در معرفی انديشه های او کتابها و رساله های متعددی به چاپ رسيده که دستيابی به جوهر انديشه‌ی او را آسان تر می سازد. از آن ميان می توان به آثار «آکسل هونت» (2) و «توماس مک کارتی» (3) اشاره کرد. مهم ترين کتابها و رساله های يورگن هابرماس عبارتند از: «تحول ساختاری گستره‌ی عمومی» (4)، «شناخت و علاقه» (5)، «درباره‌ی منطق دانشهای اجتماعی» (6)، «سياست، هنر، دين» (7) ، «نظريه‌ی کنش ارتباطی» (8) و «آينده‌ی طبيعت انسانی» (9). در جستار زير، علاوه بر افکندن نگاهی به فلسفه‌ی سياسی و اجتماعی يورگن هابرماس، درنگی نيز بر نظريه ها‌ی کنش ارتباطی و تکامل او خواهد شد .


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |