به نظر می رسد در انتخابات ریاست جمهوری سال 2012 در آمریکا تلفن های همراه در جهت تبلیغات به نفع کاندیداهای مختلف نقش اساسی بر عهده بگیرند.
به گزارش فارس به نقل از کامپیوترورلد، در کنار تلفن های همراه شبکه های اجتماعی هم مانند سابق به نقش آفرینی خود ادامه خواهند داد، اما رشد سریع استفاده از گوشی های هوشمند در دو سال اخیر در آمریکا باعث شده تا تمامی نامزدها امکانات و قدرت این پدیده مدرن را کاملا جدی بگیرند.

بسیاری از نامزدهای جمهوری خواه وب سایت های خود را به گونه ای طراحی کرده اند که بر روی تبلت ها و گوشی های هوشمند به سادگی قابل مشاهده باشند، طراحی رابط کاربری سهل الوصول و حتی app ها وبرنامه های هوشمند سازگار با گوشی ها و تبلت ها هم در دستور کار برخی نامزدهای جمهوری خواه قرار گرفته است، اما سازمان دهندگان پیکار تبلیغاتی اوباما هنوز در همان حال و هوای گذشته هستند و بیشتر بر روی رایانه های شخصی و شبکه های اجتماعی متمرکز شده اند.

ارسال پیامک های تبلیغاتی هم یکی دیگر از نکات مورد توجه نامزدهای جمهوری خواه و شخص اوباماست که البته استفاده بیش از حد از آن در مواردی مورد اعتراض کاربران قرار گرفته است.
همچنین چند برنامه هم در این زمینه برای تبلیغات در مورد کاندیداها در App Store شرکت اپل و Android Market شرکت گوگل قرار گرفته‌اند.

+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |
پاکستانی ها پلت فرمی ( SeenReport ) برای خبرنگاري شهروندی طراحی کردند که مردم با استفاده از تلفن همراه اخبار مربوط به سیل را بصورت متن ، تصویر و فیلم  روی آن قرار دادند.

بیش از ۱۰۰۰۰ هزار نفر از مردم بوسيله تلفن همراه خود تصاوير و فيلم هاي خيلي جالب و مفيدي از اين حادثه غير مترقبه را روي اين شبکه اجتماعي قرار دادند که خبرنگاري شهروندي را به شکل فراگيري تقويت و اخبار را روي يک پلت فرم ساده متمرکز مي کند.

مطالعه بر روي اين نوع فعاليت ها نشان مي دهد که در کشور ما اتفاقات و مناسبت هاي فراواني وجود دارد که مي توان بوسيله مديريت يک پلت فرم ساده تمام آنها را در قالب شبکه هاي اجتماعي مديريت کرد.

 مثلا همين ايام که در ماه محرم هستيم مي توان بوسيله مردم تصاوير ، فيلم ها و متون مناسب ايام را در يک شبکه اجتماعی گردآوري کرد که منجر به توليد محتوا در عرصه فرهنگي در حوزه بين الملل خواهد شد که خروجي آن تقويت و گسترش فرهنگ عاشورايي است.

مرکز مطالعات و تحقيقات تلفن همراه

+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |

این روزها صبحت‌های زیادی پیرامون شبکه‌های بی‌سیم ۴G می‌شنویم. بد نیست بدانید این نوع سرویس دهی در کشور پیشرفته‌ای مثل ایالات متحده آمریکا نیز شیوه‌ی نوپا و جوانی است، تنها نزدیک به دو سه هفته است که کمپانی‌های Sprint و Verizon در این کشور سرویس ۴G خود را ارائه نموده‌اند و گمانه زنی‌هایی نیز انجام شده است که شاید T-Mobile نیز تمایل داشته باشد وارد این عرصه شود.

به ادامه مطلب مراجعه نمایید


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |

 ارتباطات بی سیم از سابقه بسیار طولانی برخوردار است که همین امر موجب شده این نوع از ارتباطات به گونه های مختلف روی دستگاه های همراه سبک به کار گرفته شود. معروف ترین تکنولوژی ارتباط بی سیم بلوتوث است که در مقالات قبلی در این مورد توضیحاتی داده شد. در این شماره ما قصد داریم ارتباط بی سیم از طریق WLAN ( Wireless Local Area Network ) را بررسی کنیم. بیشتر کاربران این نوع از ارتباط با نام WiFi می شناسند که اشتباه هم نیست. 
هدف از ایجاد بستر ارتباط بی سیم و ارسال اطلاعات روی فرکانس های رادیویی این است که بتوان ارتباطی بدون نیاز به سیم بین دو دستگاه فرستنده و گیرنده ایجاد کرد. IEEE به عنوان یک مرجع در دنیای IT در دهه 90 قرن گذشته کد 802.11  را برای WLAN جهت ثبت استانداردهای ارتباطی تحت این بستر به وجود آورد. پس از اقدامات IEEE روی WLAN ، یک بنیاد غیر انتفاعی هم متشکل از 300 عضو در سال 2000 تشکیل شد که هدفش تایید سازگاری دستگاه ها با استانداردهای 802.11 تدوین شده توسط IEEE بود. این گروه که WiFi نام دارد هم اکنون به هر شرکتی که در ساخت محصولاتش استانداردهای 802.11 IEEE معتبر بشناسد ، گواهینامه WiFi اعطا می کند.
 IEEE تا کنون 3 استاندارد برای برقراری ارتباط بین دستگاه ها تحت بستر WLAN از جمله گوشی های تلفن همراه با کدهای 802.11a ، 802.11b و 802.11g معرفی کرده است. در گذشته روی دستگاه های تلفن همراه بیشتر از استاندارد 802.11b استفاده می شد ولی امروزه در گوشی هایی که از WiFi پشتیبانی می کنند استاندارد 802.11g به کار گرفته می شود.
آخرین استاندارد IEEE در این حوزه 802.11n است که البته هنوز نهایی نشده ، ولی پیش نویس دوم آن ( Draft 2 ) که به عقیده برخی کارشناسان مقدمه ای بر نسخه نهایی این استاندارد می باشد ، طراحی شده است.
این استاندارد به شکل گسترده هم اکنون روی لپ تاپ های موجود در بازار وجود دارد و انتظار می رود که به زودی راه خود را به سوی بازار گوشی های تلفن همراه هم باز کند.
 در این مقاله قصد بررسی استاندارد 802.11n ( MIMO ) که استاندارد آینده WiFi در گوشی های تلفن همراه است را داریم. همچنین در ادامه این تکنولوژی را با تکنولوژی موجود یعنی 802.11g نیز مقایسه می کنیم.


 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |

امروزه گوشی تلفن همراه، علاوه بر برقراری ارتباط، کاربردهای فراوان دیگری دارد. علاوه بر این مزیت‌ها شکل و ظاهر گوشی و راحتی کار با آن نیز برای کاربران از اهمیت فوق العاده‌ای برخورداراست

پیش‌گویی کار بسیار مشکلی است. جزء مشاغل پرخطر نیز به حساب می‌آید. برای مثال شما می‌توانید حدس بزنید مدل بعدی Iphone چه شکلی خواهد بود، اما آیا می‌توانید در مورد ریخت و قیافه‌ تلفن‌های چند سال آینده نیز پیش‌گویی کنید؟ نمایشگاهی از تراوشات مغزی طراحان تلفن همراه را با هم مرور می‌کنیم. عکس‌های انتخابی از جدی تا شوخی محض رده‌بندی شده‌اند. تعدادی از این عجایب بیست‌گانه، توسط تولیدکننده‌ها طراحی شده‌اند. بعضی نیز حاصل زحمت کسانی است که دستی در فتوشاپ و کمی هم وقت اضافه دارند. البته تعدادی از عکس‌ها نیز مربوط به نمونه‌های ساخته‌شده واقعی است.

گوشی ماری
داشتن تلفنی که به دور مچ دست، ساعد و ... بپیچد، برای دوستان کم‌حواس نعمتی است. متأسفانه با وجود چنین مزیت بزرگی باز هم کسی داوطلب خرید نیست. عکس‌های منتشرشده از‌ گوشی ماری در چنبره‌های مختلف بسیار دیدنی است، اما از حالت بازشده آن تصویری ارائه نشده ــ احتمالاً در یک کادر جا نمی‌شده است! اعلام ‌شده برای شماره‌گیری با این وسیله باید آن را مثل گیتار در دست گرفت. شرکت تبلیغاتی Product visionaries طراح این تلفن است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |

کانتریل در لغت به مفهوم ابر سفیدی است که از موتور هواپیماها خارج می‌شود ولی شبکه کانتریل، به این موضوع ارتباطی ندارد.
گروهی از محققان شرکت مایکروسافت نوعی نرم‌افزار شبکه اجتماعی ویژه تلفن همراه طراحی کرده‌اند که کابران با استفاده از آن می‌توانند اطلاعات خود را به شیوه‌ای خاص برای دیگران به اشتراک بگذارند.

این شبکه کانتریل (Contrail) نام دارد.
کانتریل در لغت به مفهوم ابر سفیدی است که از موتور هواپیماها خارج می‌شود.

بنا به گزارش Technology Review اقبال محمد یکی از محققان مایکروسافت و طراح این شبکه می‌گوید: هنگامی که شما تصویر یا دیگر داده‌ها را با دوستان خود در سایتی همچون فلیکر به اشتراک می‌گذارید، این سرویس قادر به خواندن این اطلاعات خواهد بود.

وی با اشاره به نگرانی کاربران در خصوص امنیت و نگهداری داده‌های خود، می‌گوید که کانتریل درباره اطلاعات کاربران چیزی نمی‌داند.

در واقع یکی از ویژگی‌های این شبکه آن است که در آن، اطلاعات به شدت رمزنگاری می‌شود.

هنگامی که یک کاربر کانتریل عکسی را به شبکه بار می‌کند، فایل تصویری با استفاده از پردازش ابری شبکه به سرور ارسال می‌شود. تا اینجا، مراحل کار مشابه شبکه‌های اجتماعی رایج است ولی نکته قابل توجه در این است که این داده‌ها رمزنگاری شده و لیستی از کاربرانی که مجاز به دیدن این عکس هستند نیز به آن پیوست می‌گردد.

این کاربران مجاز پس از ورود به شبکه می‌توانند فایل را دانلود کرده و در ادامه، با رمزگشایی آن قادر به مشاهده تصویر مورد نظر خواهند بود.

در مورد دیگر داده‌ها نیز شیوه کار به همین منوال است.

گفتنی است شبکه کانتریل بر بستر سرویس پردازش ابری مایکروسافت موسوم به Windows Azure کار می‌کند.

+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |

 طبق اعلام گروه تجاري Bluetooth SIG كه حامي فن‌آوري بي‌سيم بلوتوث است، دستگاه‌هاي مجهز به نسخه 4.0 بلوتوث تا سه ماهه چهارم سال 2010 روانه بازار مي‌شوند.

به گفته مدير اجرايي اين گروه، دستگاه‌هايي مانند تلفن همراه، هدست و رايانه‌ها تا پايان سال جاري ميلادي با بلوتوث 4.0 عرضه مي‌شوند كه با ويژگي مصرف كم انرژي نسخه ارتقاءيافته نسبت به بلوتوث 3.0 است.

بلوتوث 3.0 كه از سرعت 24 مگابيت در ثانيه پشتيباني مي‌كند، براي كاربردهايي مانند پخش مستمر صوت و انتقال فايل درنظر گرفته شده است اما نسخه 4.0 كه شامل كاركرد مشابهي است از بسته‌هاي داده بسيار كوتاه 8 تا 27 بيت در سرعت يك مگابيت در ثانيه پشتيباني مي‌كند؛ با اين همه ساير ويژگي‌هاي بلوتوث را خواهد داشت كه شامل قابليت استفاده از اتصال واي فاي براي انتقال اطلاعات با سرعت بالاتر است.

بر اساس گزارش سرويس خبري IGD، بلوتوث 4.0 نسبت به نسخه قبلي عمر باتري را بهبود نمي‌دهد و به‌عنوان مثال امواج بلوتوث 4.0 براي همگام‌سازي هدفون با موزيك پلير به اندازه امواج بلوتوث 3.0 نيروي باتري را استفاده مي‌كنند.

+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |

شبكه گسترده وايمكس يا همان اينترنت پرسرعت بي‌سيم عموما به صورت شبكه‌هاي سلولي (همانند شبكه‌هاي موبايل) طراحي و ساخته مي‌شوند

 و مشترك اين شبكه مي‌تواند با داشتن يك مودم بي‌سيم مخصوص در هر نقطه از محدوده پوشش شبكه از خدمات ارتباطي اينترنتي استفاده كند و اغلب شبكه‌هاي وايمكس اجازه حركت مشترك در داخل سلول‌هاي پوششي و يا حتي انتقال از يك سلول به سلول ديگر را مي‌دهند؛ كاربراني که به دنبال کيفيت برتر اينترنت هستند و مي‌خواهند در محل‌هاي مختلف از جمله محل کار، منزل و يا منزل دوستان و آشنايان به اينترنت پرسرعت بي‌سيم دسترسي داشته باشند، مي‌توانند بدون نياز به خط تلفن و با بهره‌گيري از کيفيت بالاي امواج وايمکس و امکانات مودم‌هاي داخلي وايمکس، از اينترنت پرسرعت بي‌سيم استفاده کنند.

به گزارش ايسنا، درباره مزايا و تفاوت‌هاي وايمكس نسبت به ADSL موارد مختلف گفته شده از آن جمله مي‌توان به اين موارد اشاره كرد كه كاربر براي دريافت ADSL حدود 10 روز زمان نياز دارد و مشكلات ديگري نيز در اين زمينه وجود دارد، اما وايمكس با نصب يك مودم به رايانه و به سرعت امكان‌پذير است، از طرفي ADSL از چند نقطه مي‌تواند خراب شود اما وايمكس تقريبا تحت كنترل است و تنها چيزي كه مي‌تواند خراب شود، CP است كه به راحتي قابل تعويض است.

وايمكس سيستم ارتباطي و ديجيتالي تبادل پرسرعت اطلاعات به‌صورت بي‌سيم است كه جايگزيني مناسب براي شبكه‌هاي بي‌سيم نواحي شهري محسوب مي‌شود و امكان دستيابي بي‌سيم به باند پهن را فراهم مي‌سازد.

هزينه اندک توسعه و نگه‌داري، مودم کوچک و قابل حمل، عدم تداخل امواج، امنيت بالاي شبکه، يکپارچگي مودم، ايجاد زيرساخت‌هاي لازم جهت گسترش شبکه انتقال داده، توسعه ظرفيت تجارت الکترونيک، عدم نياز به کابل کشي و خطوط تلفن از جمله مزايا و برتري‌هاي فن‌آوري وايمکس به شمار مي‌روند و براي استفاده از وايمکس، نيازي به نزديکي و يا ديد مستقيم نسبت به آنتن ارسال کننده نيست و با بهره‌گيري از انواع مودم‌هاي وايمکس، امکان دسترسي به اين سرويس چه در داخل ساختمان و چه در فضاي باز فراهم خواهد بود.

يكي از مواردي كه درباره وايمكس مطرح شده اين است كه تكنولوژي وايمكس مكمل بقيه روش‌ها است تكنولوژي و اگر توسط اپراتورهاي موبايل استفاده شود باعث خواهد ‌شد به جاي تكنولوژي موجود در موبايل از تكنولوژي پيشرفته‌تري استفاده ‌شود كه حتي از 3G هم فراتر مي‌رود، در نتيجه مبادلات داده‌ها سريع‌تر در تكنولوژي موبايل وارد مي‌شود.

+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |

شرکت On4 Communications تلفن همراه مخصوصي را براي سگ هاي خانگي توليد کرده است .
دستگاه مذکور اين امکان را دراختيار صاحبان حيوانات قرار مي دهد تا با مشخص کردن يک حيطه جغرافيايي براي حيوان هر گاه که حيوان از حيطه و محدوده مشخص شده خارج شد ، از خروج آن آگاه شوند.

تلفن مذکور که PetsCell نام دارد پيش از آنکه در اختيار عموم مردم قرار گيرد در بسياري از شرکت هاي آمريکاي شمالي در معرض نمايش قرار داده شده است.
با بهره برداري از ماژول رد ياب A-GPS که در گوشي PetsCell تعبيه شده و از جانب بسيار از شرکت هاي مخابراتي درجه يک و درجه دو جهان تاييد شده است ، شرکت مذکور تمامي قطعات دستگاه مذکور را مونتاژ کرده و PetsCell در حال حاضر آماده است تا در مرحله نهايي توليد تجاري قرار گيرد.
"کامرون راب" مدير اجرايي و يکي از موسسين Petsmobility, در همين خصوص مي گويد: "تمامي گروه همکاران ما بسيار خوشحال هستند که محصول منحصر به فرد مذکور به مرحله نهايي توليد رسيده است ."
به گفته راب: " محصول جديد ، اولين سيستم رديابي دقيق GPS در جهان و همچنين سيستم رديابي مکالمات تلفني را در اختيار صاحب حيوان قرار مي دهد."

وي در ادامه همچنين افزود: " صنعت مخابرات مدتها منتظر يک راه کار موثر براي رديابي حيوانات گم شده بود و اکنون فکر مي کنم PetsCell اين راهکار را در اختيار ما قرار مي دهد.
وي در ادامه در خصوص قابليت هاي منحصر به فرد اين دستگاه افزود: "توانايي صحبت کردن مستقيم با کسي که حيوان شما را پيدا مي کند احساس رضايت بخشي را به شما خواهد داد."

دستگاه PETsCELL يک دستگاه ضد آب برخوردار از وضعيت 2 حالته مکالمه است (2 way speaker/2 way microphone) و از قابليت موقعيت يابي جهاني نيز برخوردار است و مي تواند از طريق يک دستگاه کامپيوتر اداري و يا يک دستگاه دستي وضعيت و موقعيت حيوان را در اختيار كاربران قرار دهد و علاوه بر آن با سرويس هاي هشدار دهنده و اعلام کننده اي موبايل نيز تکميل مي شود.

+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |

گوگل در حال ساخت نرم افزار جدیدی است که به کاربران تلفن همراه اجازه می دهد با زبانهای مختلف با هم مکالمه تلفنی داشته باشند.

این نرم افزار ترجمه "زبان به زبان" می تواند به طور شبیه سازی شده یک زبان خارجی را بفهمد و آن را ترجمه کند.

ظرف دو سال آینده امکان حرف زدن تلفنی با یک فرد خارجی از طریق تلفن همراه و با کمک این نرم افزار امکانپذیر می شود.

در میان برنامه های جانبی موتور جستجوگر گوگل یک سیستم ترجمه خودکار بر روی رایانه ها وجود دارد که می تواند متون را به ۴۲ زبان مختلف ترجمه کند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |


آي پاد (iPad) اپل بالاخره رسيد و گفته مي‌شود با 140 هزار اپليكيشن‌ سازگاري دارد.
این دستگاه که نمایشگری لمسی ده اینچی دارد فقط گوشی تلفن نیست اما قادر است مستقیما به اینترنت متصل شود و خدماتی نظیر بازی‌های رایانه‌ای و استفاده از کتاب‌ها و مجلات اینترنتی را ارائه می‌کند و نیز می‌توان با آن فیلم تماشا کرد.

پي سي مگزين به نقل از استيو جابز رئيس شركت اپل در موردش نوشته:  [متن كامل]

 


لحظاتي پس از معرفی آي پد كه ترکیبی از كامپيوتر همراه و تلفن هوشمنداست؛ ارزش سهام اپل در بازار بورس نیویورک افزایش یافت

قدرت باطري آي پد هم 10 ساعت اعلام شده است

مشخصات فني آي پد در وب‌سايت اپل: اينجا

+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |

گوشی انار یاPomegranate از شرکت Nova Scotia در کانادا به راستی معجزه قرن جدیده  . اگر باور نمی کنید به خوندن ادامه بدید:


 


همونطور که میبینید این گوشی از طراحی بسیار جدید سه لایه استفاده می کنه که صفحه اصلی که در رو قرار داره تاچ اسکرین  هست و صفحه دوم که به سمت راست باز میشه کی بردش هست که اون هم تاچ اسکرینه و صفحه زیری یا آخرش هم ..... به خوندن ادامه بدید تا ببینید چی کارها که نمی کنه.
این گوشی فوق العاده زیبا و بسیار نازک و سبک با صفحه تاچ اسکرین و بدنه استیل مات و طراحی چشمگیر دارای امکاناتی از قبیل تلفن ، ایمیل، گشت وگذار در اینترنت ، جی پی آر اس ، سیستم مکانیاب جهانی یا جی پی اس، دوربین با فلاش قوی،و تمامی امکانات موبایل های مدرن روز دنیاست ولی این تازه اول کاره!


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |
 گوشي‌هاي موبايل، محبوب‌ترين محصول تكنولوژي در سال‌هاي اخير بوده و هستند.

به گزارش «دنياي اقتصاد»، درست به همين دليل هم هست كه كاربران و افراد مختلف با سن و سلايق متفاوت در اين سال‌ها اشتهاي سيري‌ناپذيري براي محصولات جديد اين بازار دارند و به اين ترتيب است كه شركت‌هاي توليد‌كننده هم هر روز با هدف كسب سهم بيشتري از اين بازار پر رونق، محصولاتي جديد با امكانات و طراحي‌هاي نو را روانه اين بازار مي‌كنند.

حالا، اما گويا تكنولوژي‌هاي جديد آنقدر طرفداران زيادي پيدا كرده‌اند كه كاربران در نقاط محروم و دور افتاده دنيا هم از آن‌ها اطلاع داشته و به دنبال استفاده از اين تكنولوژي‌هاي جديد هستند. در بازار موبايل، اما اين تكنولوژي‌هاي جديد در گوشي‌هاي موبايل هوشمند ظهور كرده‌اند و در حقيقت به همين علت هم هست كه اين محصولات در روزهاي اخير رشد چشمگيري را در بازار خود تجربه كرده‌اند. با اين همه اما بسياري از كارشناسان و تحليل‌گران اين بازار معتقدند كه ماه نوامبر پررونق‌ترين زمان براي بازار اين محصولات است. معرفي و عرضه مدل جديد گوشي iPhone و موبايل‌هاي هوشمند مبتني بر سيستم عامل جديد Android همراه با ارائه خدمات جديدي مانند اينترنت Wi-Fi عواملي بودند كه توانستند بازار موبايل‌هاي هوشمند را در سال 2009 متحول كنند.

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |

در فضای کنونی که روزنامه‌های کاغذی و روش‌های سنتی انتشار اخبار موقعیت خود را از دست داده‌اند، کارشناسان بر پایه مطالعه جدید خود دریافته‌اند که تلفن‌های همراه امروزه به کانال اصلی انتشار اخبار برای کاربران تبدیل شده‌اند.

به گزارش فارس به نقل از پیپل، در حالی که میزان مطالعه اخبار به‌صورت روزانه در تلفن‌های همراه رو به افزایش است، کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که با روی کار آمدن نسل جدید گوشی‌های هوشمند با قابلیت پشتیبانی از نسل سوم فناوری‌های مخابراتی و ارتباطی، میزان علاقمندی کاربران به مطالعه اخبار افزایش یابد.

به گفته کارشناسان، تا پایان سال 2008 میلادی تنها در کشور چین بیش از 80 میلیون مشترک تلفن‌همراه به صورت روزانه اخبار مهم را روی گوشی خود مطالعه کردند. بر این اساس، تلفن‌های همراه به محبوب‌ترین سیستم دیجیتالی غیرسنتی برای مطالعه اخبار در کشور چین تبدیل  شده است .

این طور که آمارها نشان می‌دهد، تا آخر سال 2008 میلادی صنعت روزنامه‌نگاری چین بیش از 1500 روزنامه مختلف موبایلی را منتشر کرد که در آن اخبار، سرگرمی، اطلاعات ورزشی، اطلاعات مالی و اقتصادی، گردشگری، بهداشت، تغذیه، اخبار با زبان‌های خارجی و آموزش منتشر شد.

+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |

مدیر کل دفتر آموزش و پرورش عشایری درباره نفوذ و کاربرد تلفن همراه در میان خانواده های عشایری گفت: هم اکنون 33 درصد خانوارهای عشایری این تکنولوژی جدید را در اختیار دارند و از آن استفاده می کنند.

دکتر لطف الله عباسی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه طبق سرشماری سال 1387 از عشایر کل کشور، 212 هزار و 662 خانوار عشایری در مناطق مختلف کشور زندگی می کنند، گفت: این خانوارها بالغ بر یک میلیون و 186 هزار و 393 نفر هستند که جمعیت آنها حدود 1.7 کل کشور است.

هم اکنون 104 ایل در سراسر کشور حضور دارند و 609 هزار و 124 مرد و 577 هزار و 274 زن کل جمعیت عشایر را تشکیل می دهند که نسبت جنسی آنها 106 به 100 نفر است.
مدیر کل دفتر آموزش و پرورش عشایری ادامه داد: البته این جمعیت نسبت به سال1377، 117 هزار و 691 نفر کاهش یافته است که علت آن کاهش نرخ باروری، اسکان عشایر و مهاجرت به شهرها و روستاها بوده است.

مدیر کل دفتر آموزش و پرورش عشایری همچنین به استفاده از تکنولوژی های ارتباطی در میان عشایر اشاره کرد و گفت: طبق سرشماری مرکز آمار سال 1377 در میان عشایر کل کشور، تنها 43 درصد از خانوارها از رادیو ضبط استفاده می کردند که در سال 87 به 62 درصد رسیده است.

به گفته عباسی در سال 1377 هیچ خانوار عشایری، تلفن ثابت نداشته اما طبق سرشماری سال گذشته 28 درصد عشایر تلفن ثابت دارند.

مدیر کل دفتر آموزش و پرورش عشایری درباره نفوذ و کاربرد تلفن همراه در میان خانواده های عشایری گفت: هم اکنون 33 درصد خانوارهای عشایری این تکنولوژی جدید را در اختیار دارند و از آن استفاده می کنند.

عباسی با بیان اینکه در سال 1377 هیچ یک از خانوارهای عشایری به رایانه مجهز نبوده اند، گفت: اما سرشماری سال گذشته نشان می دهد که یک درصد از مردم عشایر از این فناوری برخوردار هستند.

+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |

از یک متن عکس می‌گیرید و تلفن همراه‌تان آن را ترجمه می‌کند. تخیل به واقعیت پیوسته است.

 

روزنامه اتریشی کوریر گزارش داد، در یک رستوران خارجی باید سفارش غذا بدهید، اما از منو غذای آن چیزی سر در نمی‌آورید. این مشکل هر روزه بسیاری از جهانگردان است. باید راه حلی برای این مشکل پیدا کرد.

شرکت مونیخی لینگواتک (Linguatec) متخصص فن‌آوری‌های زبان، برنامه‌ای را تولید کرده است که می‌تواند تصاویر گرفته شده با تلفن همراه را ترجمه کند. این شرکت اعلام کرد برنامه «Shoot & Translate» به زودی در دسترس قرار می‌گیرد.

عکس عناوینی نوشته‌ای که نمی‌توان آنها را متوجه شد به سادگی با یک دستگاه تلفن همراه گرفته می‌شود، یک فایل متنی (OCR) از آن عکس استخراج شده و به طور خودکار ترجمه می‌شود. بدین ترتیب لغات کنار هم قرار می‌گیرند و پس از ترکیب با هم توسط پردازشگر زبانی به بهترین وجه ممکن به متنی قابل فهم تبدیل خواهند شد.

ریچارد بوش از لینگواتک گفت به ویژه اگر بر زبان تسلط نداشته باشید، این شیوه ترجمه خودکار کاربرد خوبی خواهد داشت، زیرا ممکن است هنگام تایپ برخی حروف را جا بیندازید. این نرم‌افزار همچنین می‌تواند املای لغاتی که عکس آنها گرفته شده است را نیز تصحیح کند. انجمن GSM، اتحادیه‌ای که بیش از 750 اپراتور تلفن همراه را در بر می‌گیرد، به برنامه «Shoot & Translate» لینگواتک عنوان «نوآوری برتر 2009» داد.

این برنامه برای تلفن‌های همراه دارای قابلیت جاوا و دسترسی به اینترنت و همچنین تلفن‌های هوشمند طراحی شده که دوربین آنها دستکم 1.9 مگاپیکسل باشد. حروف باید تا حد امکان تار نباشند. دوربین باید در موازات متن قرار گیرد به طوری که حالت پرسپکتیو پیش نیاید. در حال حاضر قیمت این برنامه برای شش زبان 49 یورو تعیین شده است که عبارتند از: انگلیسی- آلمانی، فرانسوی - آلمانی و همچنین انگلیسی به اسپانیایی، فرانسوی، ایتالیایی یا پرتغالی.

+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |

 به نقل از سلولارنيوز و موبايل برن،"گارتنر" در بررسي هاي تازه خود فهرستي از جديدترين فناوري هاي تلفن همراه را منتشر كرده كه پيش بيني مي شود تاثيرات گسترده اي بر دنياي فناوري داشته باشند. برخي از اين فناوري ها به شرح زير هستند:

۱-بلوتوث 3.0: نسل جدید فناوری بلوتوث موسوم به بلوتوث 3 تا سال2010 در دسترس عموم خواهد بود. بلوتوث 3 دارای امكاناتی از جمله حالت فوق كم مصرف است كه سازگاری آن با حسگرها‌ و وسایل جدیدی مانند نرم افزارها ‌و ابزار مختلف نظارت بر سلامت را ممكن می‌كند. همچنین انتظار می‌رود بلوتوث 3 با فناوری بی‌سیم وای – فای نیز سازگاری داشته باشد.

2- رابط های كاربری موبایل: رابط های كاربری موبایل تاثیر عمده‌ای بر افزایش كارآیی و امكان پشتیبانی از وسایل و ابزار مختلف داشته‌اند. پیش بینی می‌شود رابط های جدید به گونه‌ای طراحی شوند كه دسترسی به خدمات مختلف تجاری و شخصی را برای علاقمندان امكان پذیر كنند. این رابط ها ‌دسترسی به وب از طریق گوشی را تسهیل كرده و امكانات جدیدی را برای افراد شاغل و مردم عادی فراهم می‌آورند.

3- مكان یابی با استفاده از گوشی: سرویسهای مكان یابی با استفاده از گوشی از جمله سرویسهایی هستند كه انتظار می‌رود در آینده به مولفه‌ای ثابت در تمامی گوشیهای همراه مبدل شوند. این سرویس باعث مطلع شدن افراد از محل حضور دوستان و اعضای خانواده شده و دسترسی به سرویسهای متنوع اجتماعی و خدماتی را ممكن می‌كند. البته نگرانی از نحوه حفظ حریم شخصی افراد و چالشهای امنیتی كماكان وجود خواهند داشت.

4- ارتقای شبكه های وای – فای: با تقویت استاندارد 802.11n كه در شبكه‌های بی سیم وای – فای مورد استفاده قرار می‌گیرد، سرعت تبادل دیتا بر روی تلفن همراه به سادگی تا 100 الی 300 مگابیت در ثانیه افزایش خواهد یافت. این استاندارد كیفیت پوشش شبكه های تلفن همراه را نیز بهبود بخشیده و دسترسی به خدمات مختلف اداری و سرویسهای گوناگون ارزش افزوده را در آن واحد ممكن خواهد كرد.

5- ارتقای نمایشگرهای همراه: پیش بینی گارتنر حاكیست در سال های 2009 و 2010 فناوری های جدیدی برای ارتقای كیفیت نمایشگرهای تلفن همراه ابداع خواهد شد. از سوی دیگر نمایشگرهای جدید هوشمندتر از نمونه های قبلی بوده و كاربردهای جدیدتری خواهند یافت. یكی از جالبترین این كاربردها‌نمایش اطلاعات جانبی در صورت قرار دادن نمایشگر در برابر یك شی یا كالای خاص خواهد بود. به عنوان مثال در صورتی كه نمایشگر هوشمند گوشی در برابر كالایی در سوپر ماركت قرار گیرد، قیمت و مشخصات كالا ظاهر می‌شود.

در مجموع به نظر می‌رسد دو سال پیش رو سالهایی تعیین‌كننده برای فعالان عرصه تلفن همراه باشد.

+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |