دولت سیار (موبایل ) به مثابه یكی از مصادیق دولت الكترونیك این گونه تعریف شده است : " دولت سیار یك استراتژی است كه شامل پیاده‌سازی و كاربردی كردن تمامی انواع فناوری‌های سیار و بی‌سیم، ادوات، سرویس‌ها و كاربردهای مرتبط با آن، با هدف ارتقای ارائة خدمات مابین تمامی اجزا و نهادهای جامع، اعم از شهروندان، بخش تجاری و ادارات دولتی می‌گردد " ( وب سایت ایستنا : 1386 )

با توجه به این تعریف می‌توان گفت كه در حقیقت دولت سیار به لحاظ مفهومی زیرمجموعه‌ای از دولت الكترونیك است و با طرح آن مفهوم دولت الكترونیك به علت سیار بودن ادوات در دولت سیار، مانند تلفن همراه،PDA ها ، لپ‌تاپ‌ها و... از گسترش و عمق بیشتری برخوردار می‌گردد ( وب سایت آفتاب : 1386)

خدمات دولت سیار

هم اكنون یكی از مصادیق مهم دولت سیار، ارائة سرویس پیام‌‌رسانی از طریق تلفن همراه، چه به صورت پیام متنی كوتاه یا SMS و چه به صورت پیام چند رسانه‌ای یا MMS است. SMS تكنولوژی قدیمی تری بوده و هم اكنون تقریباً در تمامی كشورهای جهان كاربردهای متنوعی یافته است

MMSنیز هر چند به دلیل آنكه از نظر فنی نیاز به شبكه‌های تلفن همراه مبتنی به نسل 5/2 به بعد دارد و در كشورهای كمتری ارائه می‌گردد، اما با قابلیت‌های بیشتری نسبت SMS از جمله امكان ارسال عكس، متن، فایل‌های صوتی و تصویری؛ می‌تواند نقش گسترده‌تری را در ارائه سرویس‌های دولت سیار بر عهده گیرد.
هم اكنون در دنیا از SMS برای ارائة انواع سرویس‌ها مخصوصاً سرویس‌های دولت به مردم یا (G2C) به طور وسیعی استفاده می‌شود. به عنوان مثال در هند شهروندان پس از درخواست گذرنامه، می‌توانند شماره داده شده توسط اداره صدور گذرنامه را به وسیله SMS به آنجا ارسال كرده و پس از چند دقیقه از وضعیت گذرنامة خود مطلع شوند و یا در عمان نمرات امتحانی بیش از 200 هزار دانش آموز دبیرستانی از طریق SMS برای آنها ارسال می‌شود ( وب سایت آفتاب : 1386 ) .

+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |

كميسيون انتخابات مركزي روسيه اجازه داد در انتخابات پارلماني اين كشور كه در سال 2011 برگزار مي‌شود از تلفن همراه استفاده شود.

 اين كميسيون به‌دنبال طراحي برنامه مبتني بر جاوايي است كه در تلفن‌هاي همراه قابل دانلود بوده و خدمات راي دادن مطمئن را امكان‌پذير مي‌كند.  با استفاده از فن‌آوري راي‌گيري جديد افراد به داشتن تلفن همراه ويژه نياز ندارند و مساله اصلي پشتيباني تلفن از برنامه‌هاي جاواست. طبق این گزارش راي‌دهندگان بايد شماره تلفني را كه مي‌خواهد از طريق آن راي دهند، قبل از انتخابات گزارش كنند و اين برنامه تنها يك‌بار مي‌تواند مورد استفاده قرار بگيرد و پس از آن مسدود مي‌شود.

+ نوشته شده توسط محمد حسین فیروزی در و ساعت |